Toyota Century yenilendi

Toyota’nın Mercedes S Serisi, BMW 7 Serisi ve Audi A8 gibi modellere rakip olarak sadece Japonya pazarında satışını yaptığı Century modeli baştan aşağı yenilendi. Baştan aşağı şeklinde bir ifade kullanmamızın esas nedeni ise, bu modelin 1967 yılında başlayan macerasının 50 yılda neredeyse hiç değişmemiş olması diyebiliriz. 

1967 yılında üretilmeye başlanan model 1997 yılında teknik ve tasarım anlamında bir takım değişikliklere gitmiş ancak genel hatları büyük oranda korunmuştu. 1997 yılından günümüze kadar ise özellikle Japon markaların ürettiği tek V12 motor olan 1GZ-FE kodlu üniteyi kullanması ile adını duyurmuştu.
1992-2016 Toyota Century 
Yeni tanıtılan model ise; Genel tasarımı itibariyle Rolls Royce ve Bentley gibi markaların en üst düzey araçlarına oldukça fazla benziyor. Diğer taraftan bu 2 marka bile artık tasarımlarını daha modern detaylar ile geliştirirken, yeni Toyota Century bu markaların 2000’li yılların başındaki tasarımlarına benzer bir görünüme sahip. Yani oldukça eski görünümlü bir önceki kasa ancak bu kadar günümüz tasarım anlayışına yaklaştırılabilmiş. Tabii Toyota çok modern bir Century ortaya çıkartabilir miydi? Mutlaka yapabilirdi ancak Japonya pazarının beklentilerine göre oldukça retro görünümlü bir Century çıkartmayı tercih ettikleri belli ve bize göre de oldukça iyi yapmışlar. 
Aracın içi de aynen dışında olduğu gibi oldukça klasik bir tasarıma sahip. Ancak yine de bir miktar modern tasarım öğeleri oldukça uygun dozda kullanılmış. Burada iç görünüme ilk bakıldığı zaman dikkat çeken bize göre koltuklar. Bu tip araçlarda her yerde deri ve süet gibi kaplamalara alışmışken, yeni Century modelinde %100 yün kaplamalar kullanılmış. Koltuklar, tavan ve kapı içleri en kaliteli yün döşemeler ile kaplanmış. Diğer taraftan tek seçenek bu değil ve deri kaplamalar da istenirse tercih edilebiliyor.
Bu arada bir önceki modelde kullanılan 5.0lt V12 atmosferik motordan vazgeçildi ve onun yerine 5.0lt V8 motor ve elektrik motorun da yer aldığı bir hybrid sistem sunulmaya başlandı. Her ne kadar sistemin gücü konusunda şimdilik bir bilgi yer almasa da, bir önceki motorun 310ps gücünden çok daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Araçta her türlü modern güvenlik ve konfor donanımının eksiksiz bir şekilde yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim. 
Görüleceği gibi Toyota klasik çizgilerle modern teknolojiyi başarılı bir şekilde harmanlayarak ortaya çok daha şık bir Century modeli çıkartmış. Bu tip araçlar her ne kadar Audi, BMW ve Mercedes’nin F Segmenti araçları gibi yaygın olmasa ve çok daha az üretilse de, ülkemizde en üst düzeyde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede lüks Alman markaların tekeli belki de devletin bu tavrıyla biraz olsun kırılabilir.