Koenigsegg, 0-400km/s-0 rekorunu Bugatti Chiron’dan aldı

Bugatti Chiron’un geçtiğimiz günlerde kırdığı, 0-400-0 yani 0’dan 400km/saat’e hızlanma, ardından da tamamen durma şeklinde gerçekleşen rekor, birçok kişinin birbirlerine “Peki Koenigsegg ne yaptı?” sorusunu sormasına neden olmuştu. İşte bu soruların cevabı, Bugatti rekorunun üzerinden daha 1 ay geçmeden Koenigsegg tarafından bir video ile verilmiş oldu. 

Koenigsegg’in kendi Youtube kanalından yayınladığı videoda rekor denemesinin detayları açık bir şekilde belirtiliyor ve “Koenigsegg accepted the challenge” yani Koenigsegg meydan okumayı kabul etti cümlesiyle başlıyor. Açıkçası bu tam da otomobilseverlerin duymayı istediği bir cümle ve önümüzdeki günlerde her 2 tarafta da olabilecekleri açıklıyor diye düşünüyoruz. 
Danimarka’da yer alan ve 2.Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçak pistinde yapılan rekor denemesinde, zeminin beton ve asfalt kaplı, ortam sıcaklığının 15°C ve rüzgar direncinin de düşük olduğu belirtiliyor. 
Burada dikkat çeken; Koenigsegg’in Bugatti’ye göre sürüş bilgilerini fazlasıyla açıklaması ve gizemli videolar yerine net bir videoyu yayınlaması oldu. Bu da meydan okumanın daha da güzel bir ifadesi olarak kendini gösteriyor. Yapılan rekor denemesinde ise Aim EVO5 & GPS08 ölçme cihazı kullanılmış. Ayrıca kokpit içinden yüksek çözünürlüklü olarak alınan görüntü ve bunun grafikli bir şekilde izleyiciye yansıtılması ise oldukça güzel. Grafikte yeşil renkli eğri aracın hızını gösterirken, mavi renkli eğri de motorun çalışma hızını yani dakikada kaç devir ile (RPM) döndüğünü gösteriyor. Bu arada videoda görünen hafif göbekli kel abimizin de markanın sahibi Chrirstina Von Koenigsegg olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
Koenigsegg fabrika sürücüsü Niklas Lilja’nın direksiyon başında olduğu deneme sonucunda ise; 0’dan 403km/s hıza 26.88 saniyede (1958mt) çıkan Koenigsegg Agera RS, 9.56 saniyede (483mt) duruyor ve sonuç olarak da 0-400-0 süresi 36.44 saniyede ve 2441mt mesafede tamamlanıyor. Bugatti Chiron ise aynı süreyi 41.96 saniyede tamamlamıştı. Yani 5.52 saniye daha hızlı ve bu da Bugatti Chiron’un elde ettiği zamandan %15 daha hızlı olduğu anlamına geliyor.
Denemede kullanılan Koenigsegg Agera RS araç ise; 5.0lt V8 çift-turbo 1360ps gücünde ve yaklaşık 1300nm tork üretebilen bir motora sahip. Aracın ağırlığı ise 1395kg olarak açıklanıyor. Bugatti Chiron’da ise 8.0lt W16 silindir 4 turbolu 1500hp güç ve 1600nm torka sahip bir motor yer alıyor. İşin ilginci rekoru kıran Agera RS Koenigsegg fabrikasına ait değil ve daha önceden satılmış ve bir sahibi var. Aracının performans değerlerinin teyit olmasıyla oldukça mutlu olan bu kişinin, böyle bir rekor denemesine katılan aracının da fazlasıyla değer kazandığını da düşünüyoruz. 
Görüleceği gibi Koenigsegg Agera  RS çok büyük bir rekor kırdı ve yayınladığı video da “Al da bak” der gibi şeffaf ve net bir video. Son olarak Koenigsegg’in bu denemeyi 1500ps gücünde eksantrik milsiz bir motora sahip Regera modeli ile bir daha deneme düşünesi olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bakalım önümüzdeki günlerde 0-400-0 kapışmasında daha neler olacak?
Koenigegg Agera RS rekor videosu