Toyota 1GZ-FE; Tek Japon V12 otomobil motoru

Japon otomotiv sanayisi, günümüzde koca bir dev ve sadece Japonya’da yılda yaklaşık 9.2 milyon adet otomobil üretiliyor. Toyota ise Japon markaları arasında şüphesiz lider ve dünya çapında üretilen 10.2 milyon adet araç ile de VW Grubu’un hemen ardından 2. konumda yer alıyor. Ancak VW Grubu’nda üretilen markaların çokluğu düşünülürse, tek marka bazında Toyota’nın dünyanın en fazla satılan otomobil markası olduğunu söylemek gayet mümkün görünüyor. Bu arada 2016 yılında tüm dünyada 95 milyon adet araç üretildiğini de belirtmeden geçmeyelim. 


VW, dünya çapında hem az aranıp hem de nasıl satış lideri oldu?

Hal böyle olunca ürünlerin çokluğu da oldukça fazla ve motor anlamında da Toyota oldukça büyük bir üretici ve genelde de kendi motorlarını kullanmayı tercih ediyor. Her ne kadar halen kullandıkları 1.6lt turbo dizel motor BMW destekli ve PSA kökenli bir motor olsa da, bu durum Japon üreticilerin dizel konusundaki tembelliği nedeniyle ortaya çıkmış da diyebiliriz. Diğer taraftan Toyota’nın ürettiği 2JZ-GTE (Toyota Supra), 4A-GE (Toyota Corolla), 3S-GTE (Toyota MR-2) gibi efsane motorlar da var ve marka bu motorlardan edindiği tecrübeyi günümüzde ürettiği motorlarda yaygın bir şekilde kullanıyor da diyebiliriz. 
Markanın 1918 yılındaki kuruluşundan bu yana neredeyse tam 100 yıl geçti ve çok farklı motorlar üretildi ancak hem Toyota tarihinde hem de Japon otomotiv tarihinde seri üretim otomobillerde kullanılmak üzere tasarlanmış sadece 1 adet V12 silindir dizilimine sahip motor bulunuyor. Bu tip bir motor konusunda İtalyanların ve ardından da Almanlar ve İngilizlerin hakimiyeti olsa da Toyota’nın 1GZ-FE kodlu V12 motoru, 1997 yılından itibaren 20 yıla yakın bir süre Century modelinde aralıksız tek seçenek olarak kullanılmaya devam edilmişti.


16 silindirli motora sahip 6 otomobil modeli
V12 silindirli 1GZ-FE atmosferik benzin motor 5.0lt hacminde, üstten çift eksantrikli (DOHC), 48 supablı, silindir çap ve strok değerleri hemen hemen aynı olan, bu tip bir motor için yüksek sayılabilecek 10.5:1 sıkıştırma oranına sahipti. Toyota tarafından 280ps güce sahip olduğu belirtilse de gerçekte 310ps civarında güç ürettiği birçok farkı kaynak tarafından belirtiliyor. Dev motorun tork değeri ise 481nm olarak açıklanıyor ve 1200d/d’dan itibaren bu tork elde edilebiliyor. Ayrıca bir arıza durumuna motorun tek tarafında bulunan 6 silindir tek başına çalışabiliyor. Güç ve tork ise arka tekerleklere 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
1GZ-FE motorun ürettiği en fazla 62ps/lt güç/hacim ve 96nm/lt tork/hacim oranları günümüz için hiç ama hiç etkili değil ancak benzer yıllar kullanılan Mercedes’in M120 kodlu V12 motorunun 6.0lt’den 408ps ve BMW’nin M73 kodlu V12 motorunun da 5.4lt’den 326ps güç elde ettiği düşünülürse Toyota’nın hemen hemen aynı yapıya sahip olduğu bu motorlarla oldukça benzer olduğunu söylemek de mümkün görünüyor. 

BMW 7.67iL V16 neden üretilmedi?

V12 motorun 1997 yılından beri kullanıldığı Toyota Century modeli ise 5270mm uzunluğu, 3025mm dingil aralığı, 1890mm genişliği ve 2 tonluk ağırlığı ile tipik bir F segmenti ve üretimi de 4 Şubat 2017 yılında sonlandı. Ayrıca Japon İmparatoru için özel olarak tasarlanmış, daha uzun, geniş ve tavanı yükseltilmiş yaklaşık 3 ton ağırlığa sahip Royal adında bir versiyonu da bulunuyor ve sadece 4 adet üretildi.

Toyota Century Royal
Sonuç olarak Japon markaların seri üretim bir otomobilde kullandıkları tek V12 motor da 2017 yılının başında ömrünü tamamladı. Her ne kadar bu dev motorlar hayatlarını tektük olarak Alman Premium markalarda ve kısmen İtalyan spor otomobil markalarında devam ettirmeye çalışıyor olsa da onların ömürleri de daha düşük hacimli V8 silindirli turbo beslemeye sahip motorlar nedeniyle 5-6 yıl içinde son bulacak gibi görünüyor. Bu arada Japonların tek seri üretim V12 otomobil motorunun Swap işlemlerinde turbo besleme ile kullanıldığını ve 1000ps’in üzerinde üç üretebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. 

Facebook Comments