Yeni Aston Martin Vantage tanıtıldı

İngiliz Aston Martin markasına ulaşmanın en kolay yolu, giriş seviye Vantage modeli baştan aşağı yenilendi. Açıkçası son zamanlarda diğer markalara ait tanıtılmış yeni araçlar düşünüldüğü zaman Vantage modelinin yenilik anlamında devrim yaptığını söylemek fazlasıyla mümkün. Öyle ki dış tasarımdan, kokpite ve motora kadar tüm detaylar devrim geçirmiş de denilebilir. 

Tasarım anlamında markanın alışılagelmiş modellerinden oldukça farklı olan yeni Vantage oldukça modern bir görünüme sahip ve kokpiti de bir o kadar modern. Ferrari modellerinden alışık olduğumuz oldukça iri ve köşeli yapıdaki tasarım öğeleri yeni Vantage modelinde de kendine yer bulmuş. Daha önceki Vantage modeli bu açıdan sıradan sayılabilirdi. Yeni kokpit biraz oyuncaklı duruyor olsa da aracın genel havasına fazlasıyla yakışmış diyebiliriz.
Araçta kullanılan motor ise Mercedes AMG GT S Coupe modelinde kullanılan motor ile birebir aynı ve AMG tarafından üretiliyor. 4.0lt V8 silindir bi-turbo benzin motor 510ps güce ve 685nm torka sahip olmasıyla öne çıkıyor. Üretilen bu güç ve tork elektrikli arka diferansiyel kilidinin de bulunduğu arka aksa ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü üretimi otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 50:50 ön arka ağırlık dağılımı sayesinde oldukça dengeli bir yapıya sahip modelin ağırlığı ise 1530kg olarak açıklanıyor. Yüksek güce ve torka sahip motor ve başarılı ağırlık sayesinde ise yeni Vantage 0-100km/s hızlanmasını 3.5saniyede tamamlarken 313km/s maksimum hıza çıkabiliyor. 
Gerek kasanın genel yapısı gerekse de performans değerleri açısından modelin Porsche 911 Carrera, Mercedes AMG GT S Coupe, Ferrari California ve Lamborghini Huracan gibi modellerle rakip olduğunu söylemek mümkün görünüyor. ABD’de 150.000$ fiyat etiketine sahip olacak yeni Vantage’ın 2018’in ilkbahar aylarında satışa sunulması bekleniyor.