Mercedes AMG GT Roadster tanıtıldı

Mercedes’in esas olarak Porsche 911 modelini hedef alarak piyasaya sunduğu AMG GT modelinin üstü açık versiyonu Roadster, önümüzdeki günlerde yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı öncesinde iki farklı motor seçeneği ile tanıtıldı.

Her iki modelde de 4.0lt V8 bi-turbo-benzin motor bulunuyor. GT versiyonu 469hp güce sahipken yakın zaman önce tanıtılan GT serisinin en güçlü ve egzotik modelinden teknolojiler barındıran GT C modeli tam 547hp gücünde. Bu arada GT C modelinin üstü kapalı kardeşi GT S Coupe’den 46hp daha güçlü olduğunu belirtmeden geçemeyelim. 1900d/d’dan itibaren elde edilen 680nm tork da aracın mükemmel ara hızlanmaları olmasına katkıda bulunuyor. 
Giriş seviyesindeki daha ehli versiyon GT Roadster 469hp gücü ile 0-100km hızlanmasını 4 saniyede tamamlıyor ve maksimum olarak 298km/saat hıza çıkabiliyor. GT C Roadster ise 0-100km hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayabiliyor ve 316km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. GT C modelinin teknik verileri üstü açık bir model olmasına rağmen o kadar iyi ki kendinden daha güçlü AMG GT R modelinden sadece 0.1 saniye daha kötü hızlanma değerine ve 2km/saat daha düşük son hız değerine sahip. Her iki modelde de güç arka tekerleklere 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
Bu kadar başarılı bir performansa sahip olan GT C Roadster’de ayrıca GT R modelinden alınan 4WS yani arka tekerlekleri de kontrol edebilen direksiyon sistemi, elektronik kilitli diferansiyel ve daha geniş arka aks bulunuyor. Bu 3 özellik sayesinde virajlarda GT C Roadster’in mükemmel yol tutuş özelliklerine sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca her iki modelde de aerodinamik özellikleri yükselten GT R’ın Active Air Management System yani hava ayar sistemi bulunuyor. Aracın önünde bulunan bu sistem sayesinde hava akışı iyileşiyor ve soğutma işlemi daha başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. 
Her iki modeli de Coupe kardeşlerinden ayıran bez tente ise 50km/saat hıza kadar 11 saniye içerisinde katlanarak ortadan kayboluyor. Mercedes AMG mühendisleri aracı o kadar başarılı bir şekilde tasarlamışlar ki katlanmış tente ve onu kapatan kapak en ufak bir estetik bozukluğa ve arkada gereksiz şişik bir görünüme neden olmuyor. Bu tip otomobillerde tente gibi büyük bir donanımı saklamak kolay olmamasına rağmen bu derece estetik bir tasarım elde etmek hiç de kolay değil.