Yeni Jeep Wrangler tanıtıldı

FCA (Fiat-Chrysler) bünyesinde yer alan Jeep firması, dünya genelinde tasarım anlamında geçmişin izlerini en iyi taşıyan ve günümüze aktaran modellerin başında geldiğini düşündüğümüz Wrangler modelini önemli değişikliklerle yeniledi. Aslında aracın tekniği, kokpiti ve yeni motor seçeneği de düşünüldüğü zaman baştan aşağı ifadesi bile kullanılabilirdi ancak ikonik Willys MB modelinin unutulmaz izlerini taşıyan ve bir önceki modele göre doğal olarak makyaj tadında değişikliklerle karşımıza çıkan retro dış tasarım bu ifadeyi imkansız kılıyor ve zaten böyle olmasını da her şekilde tercih ederdik. 


Geleneksel tasarımını koruyan 10 otomobil modeli

Aşağıdaki karşılaştırmalı fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi; aracın ön görünümü genel anlamda aynı ancak karakteristik ön panjur daha kavisli bir yapıya sahip ve motor kaputuna doğru kıvrılıyor. Bu durum ön farların daha derinde konumlanmasından da anlaşılabiliyor. Ayrıca tampon tasarımı da daha hareketli bir görünüme kavuşmuş. Yine modele özgü olan karakteristik dışarı doğru çıkık çamurluklar da ek aydınlatma elemanları ile bir önceki modelden ayrılıyor.  
Solda yeni Jeep Wrangler
Aracın arkasında da önde yapılan yeniliklere benzer farklar mevcut. Daha büyük bir arka cam, cam üstünde yer alan çıkıntılı yapı, ledli ve tasarımı daha farklı stop grubu ile detayları daha fazla olan arka tampon fotoğraflar yan yana gelince hemen dikkat çekiyor. Diğer taraftan gerek önde gerekse de arkada gerçekleşen yenilikler ancak bu şekilde tam olarak anlaşılabiliyor. Açıkçası ilk bakışta anlaşılamayan farklar genellikle hafif makyaj görmüş araçlarda oluyor da diyebiliriz. 
Yeni Wrangler kokpiti ise; dış görünümün aksine çok daha hissedilir değişikliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor.  Bu tip bir aracın köklerine ve arazi özelliklerine göre tercih edilen bu kokpit yapısı herkesin hoşuna gitmeyebilir ancak aracın genel yapısına uyumlu. Ayrıca bir önceki modelin oyuncaklı ve basit duran yapısı önemli derecede törpülenmiş ve yeni haliyle çok daha şık ve kaliteli görünüyor diye düşünüyoruz. Sürücünün karşısında, 2 gösterge arasında yer alan ve arazi sürüşü hakkında da bilgi veren dijital ekran ise oldukça faydalı ve göstergeleri de çok daha zengin göstermiş. Kokpitin ortasında yer alan bilgi eğlence ekranı ise donanıma göre 5″, 7″ ve 8.4″ olarak farklı büyüklüklerde tercih edilebiliyor.
Solda yeni Jeep Wrangler
Araçta gerçekleşen en büyük yeniliklerden bir tanesi ise şüphesiz motor seçeneklerinde gerçekleşti. Daha önceden de sunulan 3.6lt V6 atmosferik-benzin motor 285hp güce ve 353Nm torka sahipken yeni sunulmaya başlanan 2.0lt turbo-benzin motor, bu derece geleneksel bir Amerikan otomobili için devrim niteliğinde ve 3.6lt motorun üstünde konumlanacak. 268hp gücü ile V6 atmosferik motordan daha güçsüz olsa da 400Nm torku belirgin bir şekilde daha fazla. Ayrıca bu motorda 48Voltluk bir de hafif hybrid sistem mevcut. 2.8lt turbo-dizel motorun yerine geçecek olan 3.0lt V6 turbo-dizel motorun detayları ise henüz açıklanmadı. 
Bu arada gövdede kullanılan alüminyum parçalar sayesinde aracın ağırlığı bir önceki modele göre yaklaşık 200kg daha az olmasıyla dikkat çekiyor. 2 ve 4 kapılı olarak sunulan kasa seçeneklerinde 2 kapılı versiyon Sport, Sport S ve Rubicon donanım seçeneklerine sahipken, 4 kapılı versiyonda bunlara ek olarak bir de Sahara olarak adlandırılan özel bir seçenek bulunuyor. Araziye daha fazla odaklananlar için sunulan Rubicon versiyonunda, diğer versiyonlara göre daha geniş çamurluklar, 33inch büyüklüğünde Off-Road lastikler, Dana 44 diferansiyel ve daha farklı bir süspansiyon sistemi yer alıyor. Hem 4 kapı hem de 2 kapı versiyonlarda tavan ve kapıların çıkarılabilmesi ise çok yönlülük ve eğlence açısından aracı neredeyse eşsiz bir konuma getiriyor diyebiliriz. 
Jeep Wrangler ülkemizde de oldukça sevilen bir araç ve özellikle eski modelleri fazlasıyla seviliyor. Mevcut kasası da belli bir meraklı kitlesi tarafından tercih ediliyor ancak 2.8lt’lik dizel motor ile en yüksek ÖTV diliminden vergilendirildiği için fiyatları da oldukça yüksek seviyelerde yer alıyordu. Şu anda 550.000TL gibi bir fiyata sahip olan Wrangler, 2.0lt hacminde yeni benzin motoru sayesinde mevcut Euro kuruna göre 450.000TL civarına satılabilir. Son olarak yeni Jeep Wrangler, 2018’in ilk aylarında ABD’de satılmaya başlanacak ve ülkemize de yaz aylarında gelmesi beklenebilir.