Yeni Mercedes CLS tanıtıldı

ABD’nin Los Angeles şehrinde 1 Aralık 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Los Angleles Otomobil Fuarı bu yıl oldukça hareketli geçecek gibi görünüyor. Birçok farklı marka yeni modellerini açılış öncesi bu fuar için tanıtmaya devam ederken, Mercedes de E segmentinde yer alan modeli CLS’nin yeni kasasını tanıttı.

E segmentinde 4 kapılı Coupe olarak da geçen bir sınıf açılmasını sağlayan CLS modeli, 2004 yılında ilk kasası tanıtıldığı zaman sahip olduğu akıcı hatlarla büyük beğeni toplamıştı. Ardından 2010 yılında 2.jenerasyonu tanıtılmış ve markanın ezeli rakipleri Audi markası A7‘yi 2010 yılında ve BMW de 6 Serisi Gran Coupe’yi 2011 yılında görücüye çıkarmıştı. Kısacası Mercedes CLS için bu sınıfın yaratıcısı da denilebilir.

Yeni modelde en fazla dikkat çeken, her ne kadar profil görünümü aynen korunuyor olsa da; bir önceki kasanın yanı 2.jenerasyonun hatlarından çok, 1.jenerasyonun tasarım anlayışına sahip olduğu söylenebilir. Örneğin 2.jenerasyonda tekerlekler üzerinde yer alan ütü izine sahip şişik çamurluklar yeni modelde ve 1.jenerasyonda yer almıyor. Ayrıca 1.jenerasyonun far ve stop grubunda yer alan keskin hatlar son kasaya daha fazla yansımış gibi görünüyor. 
Yukarıdan aşağıya; 1. 3. ve 2. jenerasyon
Aracın ön ve arka tasarımı ise Mercedes’in mevcut modellerde yer alan tasarım özellikleri ile bezenmiş. Özellikle platform kardeşi E Serisi ile benzer detaylara sahip. Diğer taraftan sportif bir model olarak tasarlandığı düşünüldüğü zaman, aracın panjur tasarımı AMG GT modellerini fazlasıyla andırıyor diye düşünüyoruz. 
Aracın kokpiti ise E Serisi ile genel olarak aynı olsa da, yuvarlak havalandırma ızgaralarının içi türbin şeklinde tasarlanmış ve bu anlayış E Coupe ve E Cabriolet modellerinde de bu şekildeydi. Direksiyon ise yeni tasarlanmış ve çok daha sportif bir yapıya sahip olmasıyla öne çıkıyor. Aynı direksiyona yakın zaman önce makyajlanan Mercedes S Coupe modelinde de rastlamıştık. 
Yeni Mercedes CLS’de kullanılacak motorlar ise oldukça ilgi çekici ve markanın V6 motorlardan vazgeçerek sıralı 6 silindirliye geçişini doğrudan yansıtıyor. Açıklanan motor seçenekleri benzin olsun dizel olsun şu anda sadece 3.0lt sıralı 6 silindirli seçeneklerden oluşuyor. Daha yüksek performansa sahip V8 motorun ise AMG versiyonları ile tanıtılması bekleniyor. Ayrıca AMG ürün gamında bir de 6 silindiri motorun da yer aldığı bir hybrid modelin yer alacağı belirtiliyor. 
Bu arada şimdilik tek seçenek olarak açıklanan 3.0lt sıralı 6 silindir turbo-benzin motorda da 48Volt’luk hafif bir elektrik desteği yer alıyor. Yani araç aslında hafif bir hybrid de denilebilir. 370ps güce ve 500nm torka sahip bu motorda EQ Boost fonksiyonu yer alıyor ve devreye girdiği zaman ekstradan 22ps güç ve 250nm tork sağlayabiliyor. Hafif hybrid sistemin de etkisi ile CLS 450 4Matic’in ortalama yakıt tüketimi sahip olduğu yüksek güç ve torka rağmen 7.5lt/100km olarak açıklanıyor. 0-100km/s hızlanması ise 4.8 saniye olarak açıklanıyor. 
Dizel seçenekler de 3.0lt sıralı 6 silindirli bir motor sahip ve 2 farklı versiyon olarak satışa sunulacak. CLS400d modeli 340ps güce sahipken 700nm tork üretebiliyor. CLS350d ise 286ps güce sahip ve 600nm tork üretebiliyor. Her 2 seçeneğin de ortalama tüketim değerleri aynı ve 5.6lt/100km olarak açıklanıyor. 0-100km/s hızlanma değerleri ise sırasıyla 5.0 ve 5.7 saniye olarak yer alıyor. 
Son olarak yeni Mercedes CLS’de bir üst segmentte yer alan abisi S Serisi’nde yer alan birçok farklı güvenlik ve sürüş yardımcısı sisteminin yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. Yeni modelin 2018 Mart ayında Avrupa’da satışa sunulması ve ülkemizde de önemli bir fiyat değişikliğine uğramadan 2018 Yaz başında ülkemizde olması beklenebilir.