Subaru Ascent tanıtıldı


Subaru’nun geçtiğimiz Nisan (2017) ayında New York Otomobil Fuarı’nda tanıttığı konsept modeli Ascent, önümüzdeki günlerde başlayacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde ete kemiğe büründü ve bir konsept modelin tanıtımından oldukça kısa bir sürede yani yaklaşık 8 ayda üretim versiyonu ile karşımıza çıkmış oldu. 


He ne kadar ölçüleri üretim versiyonu için şimdilik belirtilmiyor olsa da, konsept modelin ölçüleri 5049mm (uzunluk), 1989mm (genişlik) ve 2972mm (2 aks arası) olarak açıklanmıştı ve bu da karşımızda dev bir Subaru modeli olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Bu ölçüleri ile şu ana kadar seri olarak üretilmiş en büyük Subaru modeli olacakken iri yapıları ile dikkat çeken E Segmenti SUV/Crossover modelleri BMW X5, Range Rover Sport ve Mercedes GLE modellerinden de bir miktar daha büyük. Bu sınıfın en iri üyelerinden diyebileceğimiz Audi Q7 ile de hemen hemen aynı ölçülere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca VW’in geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika ve Çin pazarı için tanıttığı dev Crossover modeli Atlas‘dan da çok az bir miktar büyük olmasıyla dikkat çekiyor diyebiliriz. 
Tabii aracın bu dev yapısını bazı önemli getirileri mevcut. 3 koltuk sırası ile büyük ailelerin tercihi olmaya aday aracın, 3.koltuk sırası ise sadece küçük çocukların rahat edebileceği gibi değil de, yetişkinlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir yapıya sahip. İstenirse 8 kişilik tercih edilebilen Ascent, bunun yanında 2.koltuk sırasında ayrı ayrı koltuklarla yani 7 kişilik olarak da tercih edilebiliyor. Yani bir nevi büyük boy MPV-Minivan araçlardakine benzer bir yapı sunuyor. Bagaj hacmi konusunda henüz bir detay bulunmasa da; fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla 3. koltuk sırasına rağmen yeterli bir hacim sunduğu anlaşılabiliyor. Ayrıca 3. ve 2. koltuk sıraları yatırılarak devasa bir yük alanı oluşturulabiliyor. 
Modelde kullanılacak motor ise; Subaru’nun yeni tasarladığı, 2.4lt hacminde Boxer 4 silindirli twin-scroll turboya sahip bir benzin motor olmasıyla öne çıkıyor. 260hp güce sahip olan bu motor ayrıca 375nm tork üretebiliyor. Genel anlamda Amerikan geleneklerine göre tasarlanan aracın motoru da bu yönde tasarlanmış ve özellikle ülkemiz vergi sistemi ve akaryakıt fiyatlarına maalesef pek de uygun değil. Bu nedenle ülkemizde satılması oldukça zor görünüyor. Araç ithal edilse bile satışları oldukça düşük seviyelerde kalabilir. Açıkçası en azından 2.0lt’lik 220ps-230ps güce sahip bir versiyon da yer alsaydı diye iç geçirmeden edemiyoruz. 
Son olarak; 4 farklı donanım paketi ile satılacak olan Subaru Ascent modelinin baz donanım seviyesinde bile markanın Eyesight adındaki otomatik acil fren ve şerit takip sistemi standart olarak yer alacak. 2018’in yaz aylarında ABD’de satışa sunulacak modelin fiyatının ise 30.000$’ın hemen üstünde başlayacağı tahmin ediliyor.