BMW i8 Roadster tanıtıldı

BMW’nin 2014 yılında tanıttığı hybrid spor otomobil i8’in üstü açık versiyonu Roadster, kapılarını bugün ziyaretçilere açan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Ayrıca normal i8 versiyonunun da elden geçirilmiş bir versiyonu Roadster ile birlikte tanıtıldı. 

İlk olarak şunu belirtelim ki; yakın zaman önce makyajlanan i3 modelinde olduğu gibi, gövdenin çeşitli yerlerinde yer alan ve aracın bir nevi elektrikli olduğuna vurgu yapan mavi şeritler artık i8 modelinde yer almıyor. Açıkçası mavi detayları seven kadar sevmeyen kişilerin de çok olması nedeniyle hem i3 hem de i8 modellerinde böyle bir değişikliğe gidildiğini düşünüyoruz. 
Yeni tanıtılan i8 Roadster modeli ise adından da anlaşılacağı gibi üstü açık bir versiyon ve normal i8 modelinde sınırlı da olsa yer alan arka koltuklardan yoksun bir araç olmasıyla göze batıyor. Ancak Roadster tarzında ve i8 gibi pahalı bir araç almak isteyen bir kimsenin de böyle bir eksikliği hissetmeyeceğini düşünüyoruz. Bu arada 50km/s hıza kadar sadece 15 saniyede açılan elektrikli tavanın da etkisi ile Roadster, Coupe kardeşinden 60kg daha ağır ve toplam ağırlığı 1596kg civarında olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
BMW i8’de yer alan hybrid sistem ise bir önceki modele göre geliştirilerek hem daha uzun bir menzil hem de daha yüksek bir performans elde edilmiş. Araçta yer alan pillerin kapasitesi 20Ah’den 34AH’ye ve 7.1kWs’ten 11.6kwsaat’e yükseltilmiş. Ayrıca hybrid sistemin önemli bir elemanı olan ve çekişe doğrudan katılan 1.5lt 3 silindirli turbo-benzin motorun gücü 228ps’ten 231ps’e ve elektrik motorun gücü de 131ps’den 143ps’e yükseltilmiş. Tüm bunların sonucunda hybrid sistemin toplam gücü 374ps’e olarak açıklanıyor. Yapılan tüm bu geliştirmenin sonucunda ise i8 Coupe için 0-100km/s hızlanma 4.2sn ve Roadster için de 4.4sn olarak açıklanıyor. Maksimum hız ise her 2 araçta da 250km/s ile sınırlandırılmış. 
Bu arada pillerin daha yüksek kapasiteli olması sonucunda daha önceden sadece elektrikli olarak yaklaşık 70km/s hıza çıkabilen i8, artık 105km/s hıza çıkabilecek. Bu hızdan sonra ise 1.5lt turbo-benzin motor da devreye giriyor. Sadece elektrikli olarak alınabilen mesafe ise Coupe kasada yaklaşık 55Km’yken Roadster modelinde 53km olarak açıklanıyor. Kısacası çok yüksek hızlara çıkılmadan, konaklanan yere 20-25km mesafeyi her gün elektrikli olarak sadece geceden şarj ederek elektrik gücü ile katetmek fazlasıyla mümkün görünüyor. 
Son olarak i8 Roadster ve güncellenmiş i8’in yaz aylarında ülkemizde olması beklenebilir. Açıkçası düşük vergilerin de etkisi ile ülkemizde yaygın bir şekilde görme olanağı bulduğumuz 2 elektrikli aracın i3 ve i8 olduğu düşünüldüğü zaman, Roadster modelini de görme ihtimalimiz oldukça fazla diye düşünüyoruz.