Makyajlı Mazda 6 tanıtıldı

Mazda’nın D Segmentinde yer alan Sedan modeli 6, 2012 yılından beri üretiliyor ve sahip olduğu şık, sportif ve özgün tasarımla birçok kişinin beğenisini de kazanmış durumda. Her ne kadar ülkemizde hem düşük hacme sahip motorlar ile satılmaması hem de bulunduğu sınıfta bağımlılık yaratmış modellerin çokluğu nedeniyle satış adetleri çok ama çok düşük. İşte bu özgün modelin makyajlı kasası, kapılarını ziyaretçilere yarın açacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde tanıtıldı. 

Açıkçası makyajlı Mazda 6 modelini bir önceki modele göre karşılaştırdığımız zaman yaşanan operasyon için makyajdan çok yenilik bile demek mümkün. Aracın gerek dış, gerek iç gerekse de motorunda gerçekleşen güncellemeler kayda değer ve makyajın hakkını fazlasıyla vermiş gibi görünüyor. Açıkçası bir direksiyon simidini veya farın iç tasarımını değiştirip ek olarak 1-2 yeni jant seçeneği sunarak aracı makyajladık diyen hatta bir de önüne YENİ ibaresini koyan bazı otomobil markalarının Mazda 6’da yaşanan makyaja çok ama çok iyi bakmaları gerekir diye düşünüyoruz. Özetle; o kadar makyajlı araç gördük bu derece değişim göstermiş olanına da çok az rastladık diyebiliriz. 
Aşağıdaki karşılaştırmalı fotoğraflardan da görüleceği gibi, Kodo tasarım anlayışına sahip genel hatlar korunuyor olsa da aracın ön panjuru, ön tamponu, farları tamamen değişmiş. Örneğin panjurun farlara doğru uzanan krom girintisi daha önceden üstte iken artık altta yer alıyor. Arkada ise benzer bir şekilde daha önceden stopların üstüne doğru uzanan krom çıta artık ortaya doğru yönelmiş. Tampon da değişikliğe uğrayan bölümler arasında yer alıyor. Profil yani yandan görünüm ise ön ve arkanın yana olan yansımaları hariç değişiklik barındırmıyor. Bu da bir makyaj operasyonu için gayet doğal bir durum diyebiliriz. 

Solda makyajlı 6 modeli
Aracın kokpitinde meydana gelen değişim ise tek kelime ile muazzam. Her halde makyajlı bir model için bundan daha farklı bir kokpit tasarlanamazdı diye düşünüyoruz. Mazda’nın yeni tanıttığı bazı modellerde yer alan tasarım anlayışı aynen makyajlı 6 modeline de yansıtılmış ve ortaya sade ancak bir o kadar da modern ve şık bir kokpit çıkmış diye düşünüyoruz. Üstelik kokpitin alcantara kaplanmış olması ve ahşap çıtaların da yeterli düzeyde kullanılması fazlasıyla lüks görünümlü bir kokpit çıkarmış. Üstelik bunu kokpite bakan kişinin gözüne sokarak da yapmıyor diye düşünüyoruz. 
Üstte makyajlı Mazda 6
Motor seçeneklerine baktığımızda ise; Ülkemizde halen 2.0lt atmosferik-benzin 165ps motor seçeneği ile satılan Mazda 6, ABD pazarında Skyactiv teknolojisine sahip 2.5lt atmosferik-benzin 184ps güce sahip seçenek ile satılıyordu. Makyajlı olarak tanıtılan model ise yepyeni bir motora sahip ve Mazda bu motoru geçtiğimiz yıl tanıttığı E Segmenti Crossover modelinde ilk kez kullanmaya başlamıştı. Patenti Mazda’ya ait olan Değişken Basınçlı Turbo sistemine sahip olan bu motor 2.5lt hacminde ve 250Ps güce sahip. Diğer taraftan 420Nm tork değeri bu hacimde bir benzin motor için oldukça iyi. Üretilen bu güç ve tork ön tekerleklere 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
Ancak ülkemizde bırakın 2.5lt’yi 2.0lt motor ile bile Mazda 6 kendisine pazar bulamıyor. Diyelim ki Mazda 2.0lt motorun 200ps gücünde benzer bir turbo versiyonunu ülkemize getirdi, aracın dizel olmaması bile bu konuda büyük bir sorun denilebilir. Bu kadar şık ve özgün bir araç, bir ihtimal 1.6lt 160ps civarında bir motor ile kendini gösterebilir diye düşünüyoruz. Ancak böyle bir motorun Mazda ürün gamında şimdilik yer almaması kullanılmasını da imkansız hale getiriyor diyebiliriz. Son olarak makyajlı Mazda 6’nin Mart ayından itibaren ABD’de satışa sunulacağını ve ülkemize gelmesinin de Yaz aylarını bulabileceğini tahmin ediyoruz. 

Facebook Comments