Honda Civic Hybrid nasıl olacak? Ne zaman satışa çıkabilir?

Honda’nın geçtiğimiz yıl yenisi tanıtılan popüler modeli C Segmenti Civic’in, dizel versiyonu konusunda satış tarihinin belli olmasından sonra şimdi de Hybrid versiyon konusunda elle tutulur somut bilgiler gelmeye başladı. Haziran ayında Japonya’da otomotiv gazetecilerine tanıtılan prototip modelden sonra, şimdi de aracın satış tarihi ve teknik özellikleri ile ilgili bilgiler resmi olarak açıklandı.

Japonya’daki Honda bayilerine iletilen bilgilere göre, Civic Hybrid 2018 yılı Kasım ayında bu ülkede satılmaya başlanacak. Avrupa ve diğer bölgeler konusunda bir bilgi henüz yer almasa da, Hybrid araçların Avrupa’daki yükselişi dikkate alındığı zaman 2018 sonu veya 2019 başında satılmaya başlanacağını düşünüyoruz. Tabii ülkemizde yer alan Honda fabrikasında da Civic üretimi yapıldığı düşünüldüğü zaman, henüz bu doğrultuda bir bilgi yer almasa da, küçük bir ihtimal de olsa atmosferik motor yerine belki de Hybrid üretimine geçilebilir diye düşünüyoruz.
Bu arada Civic Hybrid’in diğer Civic modellerine göre bazı önemli teknik farklara sahip olacağı da ifade edilenler arasında yer alıyor. Honda’nın istenilen satış adetlerini elde edemeyen Insight modeli yerine geçeceği belirtilen edilen Civic Hybrid’de, daha hafif parçaların kullanılacağı, ayrıca platformda da bazı değişiklikler yer alacağı anlaşılıyor. Halen Civic modelinde kullanılan 1.5lt turbo benzin motorun elektrik motoru ile takviye edileceği ve yepyeni bir CVT şanzımanla donatılacağı da özellikle vurgulanıyor. Tüm bunların sonucunda ise sürüş hissinin sanki bir başka araca aitmiş gibi olacağı ifade ediliyor.
Diğer taraftan bahsi geçen 1.5lt turbo-benzin motor ile elektrik motorun tam olarak nasıl bir ilişkisi olacağı tam olarak açıklanmıyor ancak yerini aldığı Insight modeli ile benzeyeceği ancak çok daha verimli ve performanslı olacağı anlaşılıyor. Bu doğrultuda şarj edilemeyen bir hybrid sistem ile karşı karşıya olabiliriz ve elektrik motoru 1.5lt turbo-benzin motor ile şanzıman arasında yer alabilir. Belli devirlerde ekonomi amaçlı olarak devreye giren elektrik motoru sayesinde ciddi yakıt tasarrufu sağlanabilir. Elektrik motoru besleyen pillerin şarj olması ise; frenleme esnasında ortaya çıkan enerjinin depolanması ve ayrıca 1.5lt içten yanmalı motorun sabit sürüşlerde ve yavaşlamalarda menzil artırıcı  şeklinde çalışması ile elde edeceği enerji sayesinde gerçekleşecek gibi görünüyor.
Bu tip bir aracın, satışa sunulacak dizel versiyon ile benzer fiyatlara sahip olması durumunda, ülkemizde ciddi bir satış potansiyeline sahip olacağını düşünüyoruz. Hem kendi elektriğini kendi üretmesi hem menzil sorunu yaşaması, hem 4lt’nin altında birleşik ortalama tüketim hem de 1.5lt turbo-benzin motorun elektrik motor ile çok daha üst düzey bir performans sunacak olması birçok kişinin dikkatini çekecektir diye düşünüyoruz. Ancak halen birçok kişinin nedenini merakla beklediği C sütunu göçükleri probleminin çözülmesi gerekiyor ve mağdurların da gönüllerinin fazlasıyla alınması şart oldu diye düşünüyoruz. Aksi takdirde kimse hybrid veya elektrikli dinlemeden Honda’ya olan güvenini yitirebilir.

 

 

 

Facebook Comments