VW Arteon R’ın motor ve çekiş sistemi özellikleri açıklandı

VW’in D Segmenti 4 kapılı Coupe modeli Arteon hakkındaki tartışmalar süredursun, geçtiğimiz aylarda Afrika’da devam eden test sürüşlerinde kameralara yakalanan gizemli bir Arteon versiyonu hakkındaki söylentiler, yeni VW Polo GTi test sürüşü etkinliğine katılan VW Sözcüsü Martin Hube tarafından doğrulandı ve üstüne oldukça fazla detay da yine sözcünün kendisi tarafından açıklandı.

VW Arteon Afrika test sürüşü
Bu doğrultuda adı Arteon R olacak modelde 3.0lt hacminde bir VR6 motor kullanılacağı kesinleşti ve gücün de 404hp yani yaklaşık 410ps-beygir olacağı açıklandı. Modelde büyük bir tek turbo mu yoksa çift turbo veya bi turbo sistemi mi kullanılacağı ise açıklanmadı. Araçta kullanılacak şanzıman sistemi de açıklanmadı ancak büyük ihtimalle VW Grubu’nda yer alan birçok araçta kullanılan ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü şanzımanın kullanılacağını tahmin ediyoruz. Bu arada Arteon R’da VW ve Skoda modellerinde de yaygın bir şekilde kullanılan Haldex 4×4 sisteminin en son versiyonu da VW sözcüsü tarafından net bir şekilde açıklandı.
VR6 motor ve Haldex 4×4
Diğer taraftan VW Arteon R modelinin performans verileri doğrudan verilmemiş olsa da önemli bir ipucu verildi ve Arteon R’ın 440ps gücünde bir 3.0lt V6 motora sahip Porsche Panamera 4S modelinden daha iyi olacağı ifade edildi. Bu aracın 0-100km/s hızlanmasını 4.4 saniyede tamamladığını belirtmekte fayda var. VW sözcüsünün ipucundan yola çıktığımızda ise Arteon R’ın BMW M3 ve Mercedes AMG C63 ile benzer bir şekilde 4.0-4.3 saniye aralığında bir sürede 0-100km/s hızlanmasını tamamlayacağını söylemek mümkün görünüyor.Aslında VW bu motor ile rakiplerini de seçmiş bulunuyor. Özellikle Alfa Romeo’nun Giulia QV modeli ile büyük sükse yapması ve 2.9lt çift-turbo benzin motoru ile 510ps gücü yakalaması VW’i oldukça heveslendirmişe benziyor. Alfa’nın hedef aldığı BMW M3 431ps ve Mercedes AMG C63 ise 476ps güce sahip olmalarıyla öne çıkıyor. Nasıl ki Alfa Romeo, Ferrari kökenli 510ps gücündeki motoru ile rakiplerini salladı, VW de Arteon ile hedeflediği Premium olma çabasını 410ps güce sahip R versiyonu ile sağlamaya ve/veya pekiştirilmeye çalışacak. Açıkçası şimdilik VW haricinde kimse, markanın Arteon ile premium olma çabalarını anlayamadı ancak her halde bir bildiği de vardır diyoruz. Son olarak VW’in bir diğer markası Audi ile çakışma ise RS5 modelinin sadece Coupe ve Cabrio kasalar ile üretilmesiyle engellenecek gibi görünüyor.

Yüksek performanslı bir turbo VR6 motor fikri ne zaman ortaya çıktı?

VW, 2013 yılında Golf Design Vision Concept adında bir konsept araç tanıtmış ve araçta 3.0lt VR6 çift-turbo motor kullanılması planlandığını belirtmişti. 500ps güce ve 560nm torka sahip olacak olan bu motorun VW Grubu’nda bulunan performans odaklı bir başka araçta kullanılmayacağı belirtilmişti. Bu arada bahsi geçen VW Golf konseptinin bu motor ile 0-100km/saat hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayacağı ve 300km/saat hız sınırını rahatlıkla geçeceği belirtilmişti.

2013 VW Golf Design Vision Concept
VR6 silindir motor bloğu