Bertone Freeclimber; Alman, İtalyan ve Japon melezi

Günümüzde otomotiv dünyasında oldukça ilginç birliktelikler mevcut ve yan yana gelmeyeceğini düşündüğümüz birçok marka sıkı bir ilişki içinde yer alıyor. Bu durum geçmiş dönemlerde çok daha az olsa da, bazı ilginç örneklerini de görmek mümkün. Bunlardan Daihatsu Freeclimber ise şüphesiz Japon Daihatsu, Alman BMW ve İtalyan Bertone’nin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

Açıkçası bu 3 üreticinin olmasa da bu 3 ülkenin en son olarak ciddi bir şekilde bir araya gelmesi; dünya tarihinde yaşanmış en yıkıcı savaşlardan bir tanesi olan, 1939-1945 yılları arasında gerçekleşen 2.Dünya Savaşı olmuştu ve ABD, İngiltere, Rusya ve müttefikleri karşısında 6 yıl süren savaşın sonunda ağır bir yenilgi almışlardı.

Diğer taraftan yayınımıza konu olan Bertone Freeclimber modeli, Japon Toyota bünyesinde yer alan Daihatsu’nun platform, kasa ve mekaniğine sahipken, Alman BMW motorlarına sahipti. Ayrıca özellikle spor otomobil tasarımları ile öne çıkmış olan İtalyan Bertone tarafından Avrupa’da Daihatsu Rocky adıyla satılan model baz alınarak, iç ve dış görünümü ile bir nevi premium hale getirilmiş, arazi kabiliyeti arttırılmıştı.

1984 yılından beri farklı pazarlarda farklı adlarla satışta olan Bertone’nin baz aldığı model, Japonya’da Daihatsu Rugger ve dizel Toyota motoru ile Toyota Blizzard, Avrupa’da ve ülkemizde Daihatsu Rocky, İngiltere’de Daihatsu Fourtrak ve bazı marketlerde de Diahatsu Taft ve Hiline adları ile satılmıştı. Çok yönlü ve kabiliyetli bir arazi taşıtı olması onu popüler bir araç haline getirdi. Ancak lüks sayılabilecek bir versiyonu bulunmuyordu ve bu tip bir aracın da lüks bir alternatifi yer almıyordu.

Benzer dönemlerde mali sorunlarla boğuşan Bertone ise; pahalı ve zor satılan bir aracı elden geçirmek yerine, basit yapılı ve çok yüksek olmayan bir fiyatla satılabilir bir modelin arayışına girdi. Avrupa’da sayıları hiç de fazla olmayan kompakt yapılı ve üst düzey arazi yeteneklerine sahip ancak basit donanım ve görünüme sahip Daihatsu Rocky modeli dikkatlerini çekti ve bu nedenle de 1988 yılında modele el attılar. Avrupa’ya özel olarak İtalya’da Bertone tesislerinde üretilen Freeclimber’ın dış tasarımı daha kaslı bir hale getirildi ve aracın çeşitli yerleri de Bertone amblemleri ile süslendi. Jantları ise OZ üretimiydi ve parlak yapılarıyla dikkat çekiyordu. Aracın arazi kabiliyetini artırmak için de arka süspansiyon sistemi elden geçirildi ve ayrıca sınırlı kaymalı diferansiyel sistemi eklendi.

İç tasarımında ise yoğun Bertone dokunuşları vardı ve bu tip bir araçta görülmesi zor özelliklerden bir tanesi olan kaliteli deri koltuklar ve direksiyon dikkat çekiyordu. Ayrıca Daihatsu modellerinden farklı olarak merkezi kilit sistemi standart olarak sunulurken klima sistemi de opsiyon listesinde yer alıyordu. Gövde seçenekleri arasında ise Hardtop ve çıkarılabilir bez tenteli Softop versiyonu yer alıyordu.

Motorlar

Aracın hem daha dikkat çekici olması hem de arazide daha iyi performans gösterebilmesi için motorları Daihatsu ve Toyota’dan değil, 1980’li yılların sonunda oldukça popüler olan BMW’nin sıralı 6 silindir benzin ve dizel seçeneklerinden tercih edilmişti. Benzin seçeneklerinden 2.0lt atmosferik SOHC M20B20 kodlu motor 129ps güce ve 164nm torka sahipken, farklı pazarlar için geliştirilmiş olan ve düşük devirde yüksek tork üretebilen 2.7lt atmosferik SOHC M20B27 kodlu motor 2.0lt motor ile aynı 129ps güce sahipti ancak 3250d/d’da elde edilebilen 240nm torku ile çok daha keyifli bir arazi performansı verebiliyordu.

3. seçenek ise yine bir BMW motoruydu ancak bir turbo-dizeldi. 2.4lt hacmindeki motor 116ps güce sahipken 2400d/d’da 220nm tork üretebiliyordu. Diğer taraftan kullanılan şanzımanlar BMW’nin değildi ve Daihatsu modellerinde kullanılan standart 5 ileri manuel şanzımanlar BMW motorlarının güç ve torkunu 4×4 çekiş sistemine iletiyordu.

Bahsettiğimiz bu ilk model 1989-1992 yılları arasında 2795 adet üretildi ve ardından 1992 yılında ülkemizde de Daihatsu Feroza adıyla satılan devam modeli baz alındı. Bertone’deki adı Freeclimber 2 olan bu modelde de BMW motoru tercih edildi ancak bu sefer ilk kasa gibi sıralı 6 değil, sıralı 4 silindirli 1.6lt atmosferik-benzin BMW M40B16 kodlu 100ps gücünde motor tercih edildi. Bu motor aynı dönemler üretilmiş olan E30 ve E36 kasa BMW 3.16i modellerinde de kullanılmıştı. Freeclimber 2 modeli bir önceki modele göre daha şişkin ve heybetli bir yapıya sahipti ve 1995 yılında Bertone’nin Fiat Punto Cabrio ve Opel Astra Cabrio modellerini üretmeye başlamasıyla üretimine son verildi ve 1992-1995 yılları arasında da toplam 2860 adet Freeclimber 2 modeli üretildi.

Son olarak satıldığı dönemde 2 kapılı Range Rover Classic modellerinden sadece %17 oranında daha ucuza satılan model, arazinin krallarından Jeep Wrangler’dan ise tam %45 daha yüksek bir fiyata satılıyordu. Yani fiyatı da oldukça yüksekti diyebiliriz. Ancak her 2 versiyondan da toplamda 5655 adet üretildiği ve Bertone imzasına da sahip olduğu düşünüldüğünde koleksiyonluk diyebileceğimiz Freeclimber modelinin temiz kalmış örnekleri ABD gibi ülkelerde sadece 15.000-20.000 Dolar fiyatlarla el değiştirebiliyor.

Facebook Comments