Yeni BMW M5 2 farklı drift rekorunu kırdı

0
960
BMW'nin yakıt ikmali ile drift rekoru kırması
Yakıt ikmali sırasında drift

Dün sosyal medya hesaplarımızda yayımladığımız 8 saatlik yeni BMW M5 drift rekoru denemesine ilişkin kısa video çok ilgi gördü ve şüphesiz bu ilginin nedenlerinden bir tanesi de rekor denemesi sırasında bir önceki kasa M5’den drift yapan araca yakıt ikmali yapılacak olmasıydı. İşte bu rekor denemesi aslında 11 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilmişti ve görüntüleri BMW tarafından yeni yayınlandı.

Bu arada sadece 8 saatlik kesintisiz bir drift rekoru kırılmadı ayrıca en uzun mesafe drift rekoru da bu denemede kırıldı. Daha önce en uzun süre drift rekoru AVOK (Avrasya Otomobil Sporları Kulübü) davetlisi olarak Samsun’a gelen Harald Müller tarafından 3 saat 8 dakika ve 55 saniye ile 144.12km mesafede kırılmıştı. Kullanılan araç ise standart bir motor gücüne sahip (200ps) toyota GT86 modeliydi.

BMW’nin rekor kırarak elde ettiği dereceler ise 8 saat ve 372km olarak gerçekleşti. Tabii böyle kırması oldukça zor bir rekoru elde etmek kolay değildi ve drift gibi yakıtın oldukça fazla tüketildiği bir sürüş denemesinde depo kapasitesi öne çıkıyordu. 2-3 saatte bir deponun bitebileceğini düşünen BMW Mühendisleri çareyi bir önceki kasa M5’i bir yakıt ikmal aracına dönüştürmekte buldu. Bu aracın bagajına özel bir yakıt depoyu ve yakıt doldurma tertibatı yerleştirdiler. Ancak uçakların havada yakıt ikmali yapmasına benzer olan bu işlem otomatik olarak değil, arka koltukta yer alan bir kişi tarafından el ile gerçekleştirildi. BMW’nin yayınladığı videodan da görüleceği gibi 5 kez yakıt ikmali gerçekleştirilmiş ve 8 saatlik rekor bu sayede elde edilmiş oldu.

Rekora katkıda bulunanlar

Tabii burada özellikle 8 saat kesintisiz drift sürüşü yapan sürücü Johan Schwartz’ı da ayrıca tebrik etmek gerekir. Bırakın drift yapmayı 8 saatlik otoban sürüşünde bile bir insan fazlasıyla yorulurken, bu derece konsantrasyon gerektiren bir sürüşte, üstelik bir de yakıt ikmali gibi inanılması zor bir uygulamayı başarı ile gerçekleştirmek gerçekten de büyük başarı. Ayrıca böyle çarpıcı bir sürüşü planlayan ve M5’e yaıkt dolduran kişiyi ve yakıt ikmali yapan tanker aracı kullanan Matt Mullins’i de tebrik ederiz. Son olarak pistin özellikle ıslatıldığını ve aksi takdirde lastik değişiminin de gerekeceğini belirtmeden geçmeyelim.