Fiat 131 Mirafiori Sport (Racing) Custom incelemesi

Fiat 131 Mirafiori modeli şüphesiz gerek ülkemizde gerekse de dünyada en çok bilinen Fiat modellerinden bir tanesi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde; ki buna Türkiye’de dahil, 1974-1984 yılları arasında üretilen aracın aslında Coupe tarzında, Sport veya bazı ülkelerde Racing olarak geçen versiyonları da yer alıyordu. Ayrıca bu kasanın bir de Ralli versiyonundan homologasyon amacıyla sınırlı sayıda üretilmiş 131 Abarth versiyonları yer alıyordu.

Herkesin bir Fiat 131 Mirafiori anısı olabilir;

Ülkemizde Fiat 131 Mirafiori modelinin 4 kapılı Sedan versiyonları çok uzun bir süre üretildi ve de sevilerek kullanıldı. Türk insanına 1970’li yıllardan 2000’li yıllara kadar 30 yılın üstünde bir sürede başarılı bir şekilde hizmet veren bu modelin, neredeyse her yaş grubunda bir anısının olduğunu düşünüyoruz. Bazen ailemizde yer alan bir bireyin aracı olarak, bazen yakın bir arkadaşımızın arabası olarak ve büyük ihtimalle de taksi olarak karşımıza çıkmıştır Fiat 131 Mirafiori modeli.

Biz de bu incelememizde ülkemizde sayıları oldukça az olan Fiat 131 Mirafiori’nin 2 kapılı Coupe versiyonu Sport modelini sizlere tanıtacağız. 2.0lt üstten çift eksantrikli 8 Supablı ve karbüratörlü 115ps gücünde bir motora sahip olan bu araç, sahibinin marifetli ellerinde 80’li yılların önemli modelleri olan Lancia Delta HF Integrale ve BMW E30 M3‘de bulunan şişik çamurluk detayları ile bezenmiş. Ayrıca içinde de bazı değişiklikler yapılmış. Aracın restorasyon ve kişiselleştirme süresi, harcanan para ve verilen emek düşünüldüğü zaman saygı duymamak elde değil.

Kısacası araç başarılı bir şekilde kişiselleştirilmiş (Custom) ve çok daha sportif ve modern bir havaya kavuşmuş. Biz Fiat 131 Mirafiori Sport modeli ile oldukça güzel bir gün geçirdik. Umarız siz de incelememizi beğenirsiniz ve keyifli vakit geçirirsiniz. İyi seyirler. 🙂

Facebook Comments