Yeni Kia Ceed tanıtıldı

Kia’nın C Segmentinde yer alan modeli Ceed’in 2.jenerasyonu 2012 yılında tanıtılmıştı ve yer aldığı sınıfta da önemli bir atak yapmıştı. Aradan geçen 6 yılın ardından ise 3.jenerasyon yeni Kia Ceed, 2 hafta sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde tüm detayları ile tanıtıldı.

Bir önceki jenerasyona göre; neredeyse tüm hatları baştan aşağı değişen aracın ön görünümü ise oldukça benzer bakışlara sahip. Kia’nın tüm modellerinde kullandığı ön panjur tasarımı kendine doğal olarak yeni Ceed’de de yer bulmuş. Ayrıca ön tampon da baştan aşağı yenilenmiş. Bize göre en büyük fark olarak ise, araca yandan bakıldığı zaman C sütununda yaşanan değişim diyebiliriz. Daha önceden sert bir şekilde içeri kıvrılan ve kapıya bağlanan C sütunu, artık açılı bir şekilde yoluna devam ediyor ve kasaya bağlanıyor.

Bir önceki kasaya göre 20mm genişleyen yeni Kia Ceed, yükseklik olarak 23mm daha az olması nedeniyle daha sportif bir yapıya sahip denilebilir. Diğer taraftan bir önceki modelin görünüm anlamında daha sportif olduğunu düşünüyoruz. Kia’nın yeni K2 platformu üzerinde yükselmesine rağmen 2 dingil arası mesafesi değişmeyen aracın bagaj hacmi ise bir miktar büyümüş ve 395lt olarak açıklanıyor.

Yeni Kia Ceed’in içinde de aynen dışta gerçekleşene benzer bir şekilde baştan aşağı bir değişim söz konusu. Kokpitin içine gömülü olan bilgi eğlence ekranı artık son zamanların modasına uyarak yukarı taşınmış. Ekranın yarısı havalandırma kumandalarının yanında, diğer yarısı da açıkta yer alıyor. Bilgi eğlence ekranı ise 3 farklı ebatda sunuluyor. Navigasyonun olmadığı versiyonlarda 5″ standart olarak yer alırken, 7″ opsiyonu yer alıyor. Navigasyon sistemi tercih edilirse ekranın büyüklüğü 8″ genişliğine yükseliyor. Anahtarsız giriş, otomatik yanan aydınlatmalar ve Bluetooth bağlantının standart donanım listesinde yer almasının yanında JBL marka ses sistemi de opsiyon listesinde yer alıyor. Kablosuz telefon şarj ve ön-arka ısıtmalı koltuklar ise opsiyon listesinin dikkat çekenleri olarak yer alıyor.

Tüm bunların yanında araçta oldukça zengin pasif ve aktif güvenlik donanımlarını standart veya opsiyonel olarak sunuluyor. Sürücü yorgunluk uyarı, önden çarpışma önleme, şeritte kalma asistanı ve uzun far asistanı gibi sistemler standart donanım listesinde yer alıyor. Level 2 otonom özelliğine sahip şerit takip asistanı, kör nokta uyarı, arka çarpışma uyarısı, yaya tespit ve akıllı hız sabitleme sistemi de opsiyon listesinde yer alıyor.

Yeni Kia Ceed motor ve şanzıman seçenekleri

Açıklanan motor seçeneklerinde mevcut modelin aksine atmosferik motorlar yer almıyor. Giriş seviyesinde 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 120ps gücünde motor yer alıyor. Bir üstte ise 1.4lt turbo-benzin 140ps seçeneği var. Dizel tarafında ise; tamamen yeniden tasarlanan ancak gücünde bir değişiklik olmayan 1.6lt turbo-dizel motor 115ps ve 136ps olarak 2 farklı güç seçeneği ile yer alıyor. Tüm motor seçeneklerinde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak yer alıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman ise 1.4lt ve 1.6lt motorlarda opsiyon listesinde yer alıyor.

Son olarak; Yeni Kia Ceed’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımının ardından satışa sunulacağını ve ülkemize de önemli bir fiyat değişikliğine uğramadan yaz aylarında geleceğini tahmin ediyoruz.

Facebook Comments