Amerikan versiyon (Makyajlı) Ford Ranger tanıtıldı

0
1839
yeni ford ranger 2018 amerikan versiyon
ford ranger pikabın amerika pazarı için tasarlanan modeli tanıtıldı

Ford Ranger , markanın küresel anlamda oldukça fazla ülke pazarında tek kasa tipi ile satışa sunduğu bir orta boy pikap modeli. Şimdi de Kuzey Amerika yani ABD ve Kanada pazarı için satışa sunuluyor. Açıkçası ülkemizin de dahil olduğu diğer pazarlarda satılan versiyon ile hemen hemen aynı tasarıma sahip olsa da, bazı önemli Amerikanlaştırılmış detaylar hemen kendini gösteriyor.

Aslında ABD pazarında farklı bir Ranger modeli daha önceden satılıyordu. 1998-2011 yılları arasında tam 13 yıl çok küçük değişikliklerle üretilen bu model artık satışta değil ve küresel versiyonun tanıtılmas ile 6-7 yılın ardından popüler model tekrar Kuzey Amerika pazarına girmiş oldu. Açıkçası gerek iç gerekse de dış asarım anlamında şaşırtıcı bir fark yok ancak özellikle gri renkli tamponun bu rengini koruyarak ön çamurluklara birleşiyor olması, ön panjurun da tampondan ayrı bir şekilde yer almasını sağlamış.

Açıkçası bu yeni detay bize göre çok daha şık durmuş ve daha kaliteli bir görünüm elde edilmesini sağlamış. Tabii abisi, pikapların babası Ford F150 ile de benzerliğini artırmış. Bu arada ön farların iç tasarımıda tamamen değişmiş ve ledli gündüz farları hemen dikkat çekiyor. Bu sayede Ford Ranger daha kısık gözlerle bakıyor gibi görünüyor.

Ford Ranger ön - arka görünüm karşılaştırması
Üstte Amerikan versiyon, allta Türkiye’de satılan Ford Ranger

Aracın arkasında ise ilk bakışta önemli bir değişiklik yok ancak tamponun gövde içine gömülü bir yapısı var gibi görünüyor. Ayrıca stopların hem iç tasarımı farklı, hem de daha düz bir yapıya sahip. Bu da açıkçası ön tasarımın Amerikan tarzını arkada da devam ettiriyor diyebiliriz. Aracın yandan görünümünde ise, ön ve arkada gerçekleşen detayların yansıması hariç bir farklılık yer almıyor. Ayrıca aracın içinde de tasarım anlamında bir fark yok ve sadece Amerilalıların önem verdiği, sağda solda model adının yazması gibi ince detaylar yer alıyor.

Ford Ranger Motor ve Şanzıman

Tanıtılan model Kuzey Amerika pazarı için tanıtıldığı için henüz bir dizel motor seçeneği yer almıyor. Giriş seviyesi Ford Mustang ve Focus RS modelinden tanıdık 2.3lt turbo-benzin motor kendine Ford Ranger modelinde de yer bulmuş. Motorun ürettiği güç ve tork henüz açıklanmamış olsa da bahsi geçen modellerde 320ps-350ps güç seçenekleri ile kullanılıyor. Ancak Ford Ranger’da bu gücün 250ps civarında bırakılarak tork konusunda geliştirme yapılması beklenebilir. Ancak bu motorun 350ps güce sahip bir versiyonu önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Ford Ranger Raptor modelinde yer alacaktır diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan dünyanın genelinde ve ülkemizde daha çok tutulan dizel motor için de Ford önümüzdeki günlerde yeni bir tanıtım yapacak. Makyajlı Ford Tourneo Custom modelinde de kullanılmaya başlanan 2.0lt turbo-dizel 170ps motor ve farklı versiyonları da Ford Ranger’da yerini alacak. Üst düzey dizel olarak ise 240ps gücünde bir versiyonun da olacağı bir süredir neredeyse kesinleşmiş durumda. Bu motorun Avrupa versiyonu Ranger Raptor’da olması ise oldukça kuvvetli bir ihtimal gibi görünüyor.

Ford Ranger’da 4×2 (Arkadan Çekiş) ve 4×4 olmak üzere 2 farklı çekiş sistemi kullanılıyor ve motordan elde edilen güç ve tork çekiş sistemine makyajlı Mustang modelinde de sunulmaya başlanan 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. Modelin 2019 başında ABD’de satışa sunulacağı belirtilirken biz de aynı yıl Avrupa ve diğer pazarlara 2. bir makyaj ile bu şekli ile geleceğini tahmin ediyoruz.