Yeni Toyota Auris tanıtıldı

Toyota’nın C Segmenti HB modeli Auris, Cenevre Otomobil Fuarı‘nın sadece basına açık olan ilk günüde resmi olarak tanıtıldı. Yaklaşık 2 gün önce ise yeni Toyota Auris’in profil görünümünü hayal meyal gösteren bir profil fotoğrafı marka tarafından yayınlanmıştı.

Şimdilik sadece 3 adet fotoğraf üzerinden fikir yürütecek olursak; ülkemizdeki Toyota fabrikasında üretilen Toyota CH-R ile başlayan, daha sonra yeni Toyota Camry ile kendini gösteren yeni ve farklı tasarım anlayışının, aynı şekilde Auris modeline de sıçramış olduğunu görmek fazlasıyla memnuniyet verici. Sportif ve modern hatlar oldukça başarılı bir şekilde bir araya getirilebilmiş. Boyu 40mm uzayan, 30mm genişleyen ve 25mm alçalan model, gözle görülür derecede büyümüş. Ayrıca sadece tasarım anlamında değil, ayrıca duruş anlamında da daha sportif demek mümkün görünüyor.

Bir önceki kasa ile olan görsel karşılaştırmayı ise; aracın kokpitini de gösteren detaylı fotoğraflar yayınlanınca yapacağız. Bu nedenle tasarım konusunda şimdilik fazla yorum yapmaya gerek görmüyoruz.

Yeni Toyota Auris motorlar

Henüz motor seçenekleri konusunda fazla bir detay yer almıyor. Ancak 1.8lt atmosferik-benzin motorun öncülük yaptığı elektrik motrou destekli hybrid sistemin yer alacağı en başta açıklandı. Ortalama olarak 3.4lt/100km civarında bir yakıt tüketimi olacağı ve sadece elektrik motorun günlük kullanımlarda da yeterli olabileceği açıklandı. Şimdilik kesin bir menzil açıklanmamış olsa da, günlük kullanımın %50 civarındaki kısmı elektrik gücü ile katedilebilir.

Ülkemiz mevcut ÖTV sistemine uygun bir seçenek olmasa da, halen devlet tarafından sadece Toyota hybrid modellerini kapsayan bir ÖTV iskontosu mevcut. Bu durum devam ederse, yeni Toyota Auris Hybrid sahip olduğu bu yeni tasarım ile ilgi görebilir diye düşünüyoruz.

Giriş seviyesi motor seçeneği olarak ise; Toyota C-HR modelinde de kullanılan 1.2lt turbo-benzin motor kendine giriş seçeneği olarak yer bulabilir. C Segmenti HB sınıfında artık 1.0lt motorların bile yaygın bir şekilde kullanıldığı düşünüldüğünde, Toyota’nın elindeki bu motoru mutlaka yeni Auris modelinde de kullanacağını düşünüyoruz.

Şimdilik çok fazla detayı bulunmayan yeni Toyota Auris hakkında yeni detaylar geldikçe farklı konu başlıkları altında yayınlayacağız…

Facebook Comments