Yeni Toyota RAV4 tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde hayal meyal bir profil görüntüsü resmi olarak yayınlanan yeni Toyota RAV4, 2 gün sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan New York Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıtıldı. Dünyanın en çok satan SUV/Crossover modeli araç, dış ve iç tasarım anlamında önemli bir değişime uğradı ancak motor seçenklerinde sürpriz yer almıyor.

Bu doğrultuda; Toyota’nın ülkemizdeki fabrikasında üretilen CH-R ve geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni Camry modellerinde benimsediği yeni tasarım anlayışı RAV4 modelinde de kendini gösteriyor. Daha sert ve köşeli hatların yanında ütü izleri de daha belirgin bir hal almış. Ayrıca stoplardaki açılı hatlar fazlasıyla dikkat çekici.

Bu arada fotoğraflardan 2 farklı ön panjur tasarımının da olduğu dikkatleri çekmiştir. Bu fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla; hybrid modellerin ön panjuru belirgin bir şekilde daha farklı ve Toyota ambleminin üstünde ayrı bir çizgi detayı yer alıyor. Sadece içten yanmalı motorun bulunduğu versiyonda ise, markanın E ve F segmenti SUV modellerinde yer alan devasa ön panjurun bir benzeri yer alıyor. Açıkçası biz bu tipi daha fazla beğendik.

Boyutlarda ise çok belirgin bir fark olmasa da, arka diz mesafesinin daha rahat olacağı 2 dingil arası mesafesinin yaklaşık 31mm artmasından anlaşılabiliyor. Diğer taraftan bu mesafenin artmasına rağmen aracın toplam uzunluğu gözle anlaşılması imkansız bir şekilde sadece 5mm kısalmış. Son olarak genişlik 10mm artarken yükseklik de 5mm azalmış.

Aracın iç tasarımında ise dışta olduğu gibi köşeli ve açılı hatlar aynen devam ediyor. Markanın diğer modellerinde de benimsediği bu tasarım, CH-R’ye benziyor olsa da, daha düz ve sınıfına daha uygun bir şekilde tasarlanmış. Genel anlamda gerek dış gerekse de iç tasarım anlamında yeni Toyota RAV4’ün bir önceki kasaya göre tamamen değiştiğini söylemek mümkün görünüyor.

Yeni Toyota RAV4 motor ve şanzıman

Tasarımda gerçekleşen büyük değişim motorlarda yerini eskinin devamına bırakıyor demek mümkün görünüyor. Aracın New York Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığı düşünüldüğünde esas hedefin Kuzey Amerika pazarı olduğu belli oluyor. 2.5lt atmosferik-benzin motorun 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman kombinasyonunun yanında, yine aynı motorun elektrik motoru ile birlikteliği ve CVT otomatik şanzıman kombinasyonu yer alıyor.

Motorlar hakkında herhangi bir güç ve performans bilgisi henüz yer almıyor ancak bunun için mevcut kasaya bakmak bile yeterli diye düşünüyoruz. Avrupa için tanıtılacak versiyonlarda ise düşük hacim-turbo benzin veya dizel motorun yer alacağını sanmıyoruz. Onun yerine 2.0lt atmosferik-benzin ve 2.5lt + elektrik motorun sunulduğu 2 seçenek Avrupa ve ülkemizde de yer alacak.

Yeni Toyota RAV4 me zaman gelir? Fiyatı ne olur?

2018 yılı sonunda Kuzey Amerika pazarında satışa çıkacak olan yeni Toyota RAV4, ülkemizi de kapsayan Avrupa pazarında büyük bir ihtimalle 2019 yılı 2. çeyreğinde satışa sunulabilir. Fiyatının ise mevcut RAV4 modeli ile o günün döviz kuruna göre benzer olacaktır diye düşünüyoruz. Ülkemizde ÖTV teşviği ile satılan Hybrid versiyon, yaklaşık 62.000TL vergi indirimi ile 212.000TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Facebook Comments