Mercedes A Serisi Sedan uzun versiyon tanıtıldı

Bugün kapılarını basın mensuplarına açacak olan Pekin Otomobil Fuarı’nda oldukça önemli bir modelin tanıtımı yapıldı. Audi A3 Sedan ve BMW 1 Serisi Sedan modellerine cevap olarak tanıtılan Mercedes A Serisi Sedan uzun versiyon, geçtiğimiz günlerde yenilenen Mercedes A Serisi HB ile doğal olarak büyük benzerliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Aracın genel tasarımına bakıldığı zaman; A Serisi ile aynı ön tasarım hemen dikkat çekiyor. Ayrıca kokpit de birebir aynı. Zaten bir aracın farklı versiyonunda da böyle olması gayet normal. Arka tasarım ise halen satışta olan sportif sedan CLA ile benzer olsa da, C sütununda yer alan daha az açılı yapı fazlası ile kendini belli ediyor. Zaten bu noktada yeni CLA ile de ayrılması beklenebilir. Ancak CLA ile genel anlamda benzer bir model oluğu, aracın ülkemizi de kapsayan Avrupa pazarına belki de yeni CLA adı ile gelmesi ihtimal dahilinde olabilir.

Bu arada tanıtılan Mercedes A Serisi Sedan modelinin Çin için özel üretilen Long yani uzun versiyon olduğunu belirtmeden geçemeyelim. Bu tip bir aracın Avrupa pazarına normal hali ile gelmesi kesin diyebiliriz. Normal versiyon 4609mm uzunluğu ile, bir üst segmentte yer alan abisi C Serisi Sedan’dan sadece 77mm daha kısa olacak. Aracın bagaj hacmi ise HB versiyondan 50lt daha fazla ve 420lt olarak açıklanıyor.

Mercedes A Serisi Sedan uzun versiyon motorlar

Mercedes A Serisi’nde uzun zamandır Renault tasarımı 1.5lt turbo-dizel kullanıldığını artık duymayan kalmadı. Bu motor yeni :Mercedes A Serisi HB’de kendine yer buldu ve Avrupa versiyonu Sedan’da da kendine yer bulacaktır.  Ancak 109 ps olan güç 116ps olarak güncellenmiş ve tork ise 260Nm. Bu motor ile 0-100km/s hızlanmasını 10.5saniyede tamamlayan A Serisi HB, 202km/s maksimum hıza çıkabiliyor ve ortalama olarak da 4.1lt/100km yakıt tüketimin sahip. Sedan versiyonunda da önemli bir değişiklik olmayacaktır.

Diğer taraftan benzin motorlarda yaşanan değişiklik oldukça önemli. Mercedes-Renault-Nissan ortaklığı tarafından tasarlanan 1.33lt (1.4lt olarak geçiyor) sıralı 4 silindirli turbo-benzin motorlar yeni Mercedes A Serisi HB’de kullanılmaya başlanmıştı. Mercedes A Serisi Sedan’da ilk olarak 163ps gücünde ve 250nm torka sahip A200 versiyonu satışa sunulacak. Ürün gamına daha sonra 116ps (A160) ve 142ps (A180) gücündeki seçeneklerin de eklenmesi bekleniyor. A200 Sedan modelinin 0-100km/s hızlaması 6 ieri manuel şanzıman ile 8.0sn ve 7 ileri DCT oto. şanzıman ile 8.2sn olacak şekilde HB kardeşine oldukça yakın gerçekleşebilir. Son hız ve tüketim ise benzer bir şekilde 225km/s ve 5.1lt/100km olarak gerçekleşebilir.

Ayrıca 2.0lt turbo-benzin 224ps güce ve 350nm torka sahip motor ise A250 versiyonunda yer alacak. HB versiyon bu motor ile 0-100km/s hızlanmasını 6.2saniyede tamamlarken 250km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Tüketim değeri ise 100km’de ortalama olarak 6.1lt olarak açıklanıyor. Bu motor daha sonra çok daha fazla güçlendirilerek muhtemelen 300ps’in hemen üstünde AMG A35 ve 400ps civarında AMG A45 olarak karşımıza çıkacak. Sedan versiyonda AMG versiyonlarının aynen yer alması bekleniyor.

 

Mercedes A Serisi Sedan Türkiye’ye gelir mi?

Mercedes A Serisi Sedan uzun versiyon önümüzdeki aydan itibaren Çin’de satışa sunulacak. Benzer bir pazar olduğu düşünülürse ülkemizde 2019 yılında normal versiyonu ile satışa sunulması beklenebilir. Fiyatının ise HB versiyonda yaklaşık %7-8 civarında yüksek olması normal olacaktır. Tabi Audi A3 Sedan ve yine 2019 yılında ülkemize gelmesi beklenen BMW 1 Serisi Sedan fiyatları da baz alınacaktır diye düşünüyoruz.

Facebook Comments