Mercedes Renault Nissan ortaklığı ile tasarlanan yeni turbo-benzin motor tanıtıldı

Mercedes Renault benzinli motorları, yeni nesil A ve B Serilerinde kullanmaya başlayacak. Hatırlanacak olursa Mercedes, bir süredir Renault tasarımı dizel motorları A, B, GLA, CLA ve C Serisi araçlarında yaygın bir şekilde kullanıyordu. Bu durum kimi zaman tartışmalara yol açıyor olsa da, markanın satışlarındaki artış sonucu çok daha rekabetçi bir konuma gelmiş olması da göz ardı edilemez diye düşünüyoruz.
Diğer taraftan Mercedes düşük hacimli dizel motorlarda bu şekilde bir tercih yaparken, düşük hacimli benzin motorları tamamen kendi tasarlıyordu. 1.6lt hacme sahip turbo benzin motorun 102ps, 122ps ve 156ps olarak farklı versiyonları, ilk satırda bahsettiğimiz modellerde kullanılıyordu.
Geçtiğimiz aylarda ise Mercedes’in sadece düşük hacimli dizel motorlar ile kalmayıp ayrıca benzin motorlar konusunda da Renault ile iş birliği yapacağından bahsettiğimiz bir yazımız olmuştu. Bu yazımızda Mercedes’in bizzat dahil olduğu bir projede Renault-Nissan ortaklığı ile 1.2lt ve 1.4lt hacminde motorlar tasarladığını analiz etmiştik. Yani bırakın Mercedes’in Renault dizel motorlarını kullanmayı bırakmasını, benzin motorlar ile de bu ortaklık daha daha genişleyecek gibi görünüyordu.
İşte bahsi geçen bu motorlardan bir tanesi;
Renault tarafından resmi olarak tanıtıldı ve aynı hacimde 3 farklı güç seçeneği ile sunuluyor. Güç seçeneklerine bakıldığında ise adeta Mercedes’in 1.6lt olarak sunduğu motorlara denk güçler sunmasıyla dikkat çekiyor. Bu motorlar şu şekilde yer alıyor;
  • 1.33lt turbo-benzin 115ps güç – 220nm tork – 6 ileri manuel şanzıman
  • 1.33lt turbo-benzin 140ps güç – 240nm tork – 6 ileri manuel veya 7 ileri EDC şanzıman
  • 1.33lt turbo-benzin 160ps güç – 270nm tork – 6 ileri manuel veya 7 ileri EDC şanzıman
Silindir sayısı açıklanmayan bu motorlar ilk olarak Renault’un C Segmentinde yer alan MPV modeli Scenic’de kullanılmaya başlanacak ve demode NEDC test standardına göre ortalama yakıt tüketim değerleri 5.4-5.6lt/100km arasında yer alırken, 0-100km/s hızlanma değerleri ise 11.7sn ile 9.1sn arasında yer alıyor. Maksimum hız ise modele göre 200km/s değerine kadar çıkabiliyor.
Renault’un bu motorları başlangıçta 7 koltuklu Grand Scenic gibi iri bir araç da bile kullanacak olması Mercedes modellerinde de D Segmentinde kullanma ihtimali olduğu ipucunu veriyor gibi görünüyor. Diğer taraftan motor-şanzıman tasarımının sadece önden çekişi araçlar için tasarlanmış olma ihtimali de var.
Ancak bize Mercedes Renault benzinli motor;
Yeni sunulacak olan A, B, GLA ve CLA modellerinin yanında bir şekilde C Serisi’nde de sunularak 1.6lt 156ps gücündeki motorun yerini alabilir. Sonuçta bu motor Mercedes’in de fazlasıyla katkıda bulunduğu bir proje olmasıyla öne çıkıyor. Yani dizel motorlarda oldğu gibi doğrudan Renault’dan alınması gibi bir durum söz konusu değil. Ortada 3 markanın teknolojilerini ortaya koyduğu çok ciddi bir ortaklık yer alıyor. Örneğin Nissan, daha düşük sürtünme ve daha iyi bir ısı transferi sunduğu silindir kaplama teknolojisini bu motorda aynen kullanmış.
mercedes renault benzinli
mercedes modellerinde kullanılacak renault benzinli motorlar

 

mercedes renault benzinli motorlar
mercedes modellerinde kullanılacak renault benzinli motorlar
mercedes renault benzinli
mercedes renault benzinli motor

 

mercedes renault benzinli
mercedes renault benzinli

 

mercedes renault benzinli
mercedes renault benzinli
Facebook Comments