Putin’in yeni limuzini Aurus Senat resmi olarak tanıtıldı

Otomotiv ve dünya gündemini ilginç bir şekilde yaklaşık 5 yıldır meşgul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeni limuzini sonunda resmi olarak kendini gösterdi. Kremlin Sarayı’nda devlet eliyle çekilmiş bir video ile sergilenen yeni araç, Porsche’nin teknik desteği ile geliştirildi.

Söz konusu olan dünyanın en güçlü liderlerinden biir tanesi olunca, doğal olarak insanlar da makam aracı olarak kullandığı aracı fazlası ile merak ediyorlar. Hatırlanacak olursa aynı dönemde ABD Başkanı’nın kullanacağı yeni makam aracı da tasarlanmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde kamuflajlı fotoğrafları ortaya çıkan bu araç da yakın zaman içinde tanıtılcaktır diye düşünüyoruz.

ABD Başkanı’nın yeni aracını bir kenara bırakıp Putin’in yeni aracına dönelim. Üst düzey Rus siyaset adamlarına makam araçları üreten Zil markasının 41 serisi 1978 yılından beri Rusya’ya hizmet ediyordu. 4104 ile başlayan seri, 2012 yılında 4112R versiyonuna kadar da uzanmıştı. Ancak Boris Yeltsin’in son dönemleri ile Dmitri Medvedev ve Vladimir Putin dönemlerinde uzatılmış Mercedes S600 Guard araçlar Zil marka araçların yerini aldı. Yakın zaman önce ise Zil markası Putin için özel 4112P modelini hazırlamıştı. Ancak bu araç Putin tarafından beğenilmemiş ve siparişleri de iptal edilmişti.

Putin’in yeni limuzini; Aurus Senat

Geleneksel tipi ve eski tekniği nedeniyle Zil 4112P modelini beğenmediğini düşündüğümüz Putin, görünüm olarak oldukça modern ancak Rolls Royce modellerini andıran Aurus Senat’ta karar kıldı. Öyle ki; aşağıdaki videodan da görüleceği gibi, bizzat kendisi aracın bir nevi tanıtımını yapmış oldu.

Bu arada araç “Kortej Aracı” olarak anılıyor ve çok farklı versiyonlarının da üretileceği daha önceden ortaya çıkan bazı çizimlerden anlaşılıyordu. SUV ve MPV gibi farklı kasa tiplerinin hem Putin, hem diğer devlet büyükleri hem de koruma ekibi tarafından kulanılacağı tahmin ediliyor.

Aurus Senat motor

Tanıtım yapılan limuzin versiyon ve diğer kasa tiplerinde nasıl bir motor kullanıldığı henüz açıklanmadı. Diğer taraftan bu araçların Porsche’nin teknik desteği ile birlikte tasarlandığı da daha önceden açıklanmıştı. Porsche’nin ilginç bir şekilde Rus ve eski Doğu Bloğu ülkeleri ile teknoloji alışverişi var ve daha önceden yayınlamış olduğumuz bir konuda “Porsche destekli 8 otomobil modeli” listesi yapmıştık. Bu listede yer alan 2 Rusya ve Çekoslovakya aracı ile de takipçilerimizi şaşırtmıştık.

Facebook Comments