Tesla ne zaman Türkiye’ye geliyor? Elon Musk tarafından açıklandı

Tesla ne zaman Türkiye’ye geliyor? sorusu hakkında geçtiğimiz aylarda bazı resmi olmayan bilgiler elde edilmişti. Ancak teyit edilmemişti. Diğer taraftan ABD’li Tesla’nın, öncelikli olarak servis hizmetleri vereceği, ayrıca burada 2-3 araçlık bir satış standı da yerleştireceği bir yer için İstanbul Anadolu yakasında yer satın aldığı ve inşaata da başlayacağı belirtilmişti. Bu konudaki en net ve resmi bilgi ise Tesla’nın kurucusu ve 1 numarası Elon Musk tarafından açıklandı.

Tesla ne zaman Türkiye’ye geliyor?

Bu doğrultuda Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 yılı içinde Tesla marka araçların satışına başlanacağını açıklandı. Ayrıca yetkili servis hizmetlerinin de verileceği belirtildi. Ancak henüz inşaata bile başlanmadığı düşünüldüğünde, satış ve servis hizmetlerine 2018 son çeyreğinde başlanabileceğini tahmin etmek pek de zor olmayacaktır. Bu doğrultuda bizim tahminimizi 2018 Kasım ayı olarak bir kenara koyalım.

Tesla Türkiye hızlı şarj istasyonları

Açıkçası elektrikli otomobilleri ülkemize getirmekten daha çok, şarj istasyonlarını yaygınlaştırmak çok daha önemli. Tesla da bunun önemini herkesten daha iyi biliyor. İşte bu nedenle, birçok tüketiciyi elektrikli araçlara teşvik edebilecek hızlı şarj istasyonlarının kurulabilmesi için bu konuda yerli tasarım ve üretim yapan Gersan Elektrik A.Ş. şirketi ile Tesla Türkiye arasında bir anlaşma imzalandı. Bu konudaki hedefin şehirler arası yollarda her 200km mesafede bir hızlı şarj istasyonu kurulması var. 15-30dk arasında araçların pillerinin %80 oranında doldurulması hedefleniyor. Ayrıca şehir içinde; alışveriş merkezi, otopark ve benzeri mekanlarda da hızlı şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması planlanıyor.

Tesla Türkiye fiyatları

Tesla’nın halen 3 farklı modeli satışta bulunuyor. E ve F Segmentine yönelik Model S ve Crossover modeli Model X’in yanında, teslimat sorunları yaşanan uygun fiyatlı D Segmenti Model 3 de yer alıyor. Model 3’ün fiyatını daha önceden analiz etmiş ve mevcut şartlar altında Alman Premium markaların D Segmenti düşük hacimli motora sahip modelleri ile benzer fiyata sahip olabileceğini görmüştük. Tahmin ettiğimiz baz model fiyatı söz konusu olursa, gerek düşük tüketim değeri, gerekse de sahip olduğu performans sayesinde bu aracın oldukça fazla talep göreceğini düşünüyoruz.

Facebook Comments