BMW 750iL (E32) – Zırhlı; Turgut Özal’ın Başbakanlık makam aracı testi

BMW 750iL videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Hatırlanacak olursa daha önceden Cumhurbaşkanlığı eski makam araçları konulu bir videomuz olmuştu. Bu videoda yer alan araçlardan Mercedes W140 kasa 600SEL modelini daha önce yayınlamıştık. Şimdi sıra diğer araçlara geldi. İşte bu araçlar arasında yer alan özel modelleden bir tanesi de E32 kasa 1989 model BMW 750il modeli ve bugünkü test konuğumuz kendisi oldu.

Ancak bu aracı özel kılan sadece BMW’nin o dönemki en özel modellerinden bir tanesi değil, esas olarak T.C. Başbakanlık ve T.C Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Turgut Özal tarafından kullanılmış olması. Turgut Özal’ın bizzat direksiyonuna geçerek kullandığı BMW 750il modeli, günümüze kadar orijinalliğini koruyacak şekilde gizemli koleksiyonerimiz tarafından muhafaza edilmiş ve bu temiz yapısı ile de bizleri etkiledi. Üstelik ülkemiz tarihine de damga vurmuş bir araç olması ile çok önemli bir yere sahip. 90’lı yıllarda otomobil sevdasına kapılmış birçok kişi, Turgut Özal’ın bu araç ile 220km/s hız yaparak korulamalarını bile geçip geride bıraktığını hatırlayabilirler. Ayrıca o dönemin parlayan siyasetçilerinden Adnan Kahveci ve Turgut Özal’ın bu aracın ön koltuklarında olan fotoğrafı da oldukça ünlü bir fotoğraf karesi olarak dikkat çekmişti.

Videomuzda; hem aracın Türkiye Cumhuriyeti ve Turgut Özal ile ilgili olan tarihinden bahsedecek, hem de aracın sürüş de dahil olmak üzere her özelliğini sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya gayret edeceğiz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler…

bmw 750il başbakanlık makam aracı
Turgut Özal’ın Başbakanlık döneminde kullanılmış olan 5.0lt V12 silindir motora sahip zırhlı 750iL modelini en ince noktasına kadar inceledik, ardından da sürüşünü test ettik.
Facebook Comments