En hızlı önden çekişli Honda Civic Type R bir rekor daha kırdı

Honda’nın performans modellerinden olan Civic Type R modeli geçtiğimiz yıl Nürburgring pistinde kırdığı rekor ile büyük sükse yapmış ve VW Golf GTi Clubsport S modelini geçerek en hızlı önden çekişli otomobil olmayı başarmıştı. Ayrıca, En hızlı önden çekişli Honda Civic Type R bu pistte kırdığı rekor ile birçok Super Sport aracı geçmeyi de başarmıştı. Biz de bu doğrultuda; Type R’ın geçmeyi başardığı bu araçları bir liste ile konu haline getirmiştik.

Honda Civic Type R’ın yeni rekoru

Şimdi ise Nürburgring pisti dışında bir başka önemli pistte yeni bir “En hızlı önden çekişli” rekoru daha geldi. Eline sazı alan araç ise yine Honda Civic Type R modeli oldu. Fransa’nın Nevers Magny Cours Pisti’nde kırılan rekor zamanı ise; 2 dakika, 1 saniye ve 5 salise (2:01.5) olarak açıklandı.

Bu rekorun önceki sahibi ise bir önceki kasa Honda Civic Type R modeliydi ve 2:06.4 derecesine sahipti. Bir diğer önden çekişli 1.6lt 270ps gücünde motora sahip Peugeot 308 GTi ise, daha düşük motor hacmine ve yaklaşık 50ps daha düşük güce sahip olmasına rağmen 2:07.4 derecesi ile Type-R’ın sadece 1 saniye gerisinde kalmıştı. Önden çekişli bu aeraçların yanında, 4×4 çekiş sistemine sahip Ford Focus RS ise 2:07.7 derecesi ile aynı pistten ayrılmıştı.

1991-2008 yılları arasında Formula 1’in Fransa etabında da kullanılan Nevers Magny Cours Pisti’nin tur rekoru ise; o zaman Ferrari adına yarışan ünlü Alman yarış pilotu Michael Schumacher’e aitti ve 1:15.37 rekoru 2004 yılında kırılmıştı.

Yeni kasa standart bir Honda Civic Type R ile elde edilen 2:01.5 zamanı ise; Honda’nın WTCR (Fia World Touring Car Cup) yarışlarında yer alan yarış pilotu Esteban Guerrieri tarafından elde edildi. 33 yaşındaki Arjantinli Esteban Guerrieri’nin WTCR yarışlarında zaten Civic Type R’ın yarış versiyonu olan Civic TCR’ı kullandığını da belirtmeden geçmeyelim.

WTCR yarışlarında Esteban Guerrieri ve aracı Honda TCR

Son olarak Honda Civic Type R’ın rekor denemelerinin devam edeceğini de belirtmekte fayda var. Bir önceki kasa Civic Type R Spa, Estoril, Silverstone ve Hungaroring gibi pistlerde rekorlar elde etmişti. Yeni kasa ise henüz 2 pistte rekorları kırdı ve yeni denemelerinin de yolda olduğu net bir şekilde belirtiliyor.

Facebook Comments