Alfa Romeo amblemi ne anlama geliyor? Alfa Romeo ne demektir?

Alfa Romeo ne demektir? Alfa romeo Amblemi nasıl ortaya çıkmıştır?

Alfa Romeo ne demektir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

İlk olarak Alfa Romeo ne demektir bir bakalım; İtalyan Alfa Romeo markası, esas olarak A.L.F.A. yani Lombarda Otomobil Fabrikası Şirketi olarak anılıyordu ve bir grup İtalyan yatırımcı tarafından 1910 yılında İtalya’nın Milano şehrinde kuruldu. Ancak öncesinde, aynı İtalyan yatırımcıların Fransız otomobil markası Darracq ile 1906 yılında kurduğu otomobil firmasından ayrılarak ALFA’yı kurduklarını da belirtmekte fayda var. Ancak ayrılmalarına rağmen ticari ilişkileri de bir yandan devam etmiştir. Bu nedenle markanın kökleri 1906 yılına kadar da gitmektedir diyebiliriz.

alfa romeo 1906 alfa

Diğer taraftan; 1915 yılında 1.Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte ALFA fabrikasında savaş araçları üretilmeye başlanmış ve savaş boyunca da iş adamı Nicola Romeo’nun yönetimine geçmiştir. Savaş sonrasında ise A.L.F.A. adı, yönetimindeki Nicola Romeo’nun soyadını da almış ve 1920 yılında Alfa Romeo olarak yoluna devam etmiştir. Günümüze kadar da bu ad korunmuştur.

nicola romeo
Ortada Nicola Romeo, sağda Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari

Alfa Romeo amblemi ne anlama geliyor?

1910 yılından günümüze kadar gelen Alfa Romeo’nun ambleminde 2 bölüm yer almaktadır. İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi Milano’da kurulmuştur ve bu nedenle de amblemin sol kısmında, bu şehrin beyaz fon üzerine kırmızı haçlı bayrağı yer almaktadır. Ayrıca 1972 yılına kadar, amblemin altında Milano yazısı da yer almaktaydı. 1925 yılında ise, yarışlardaki ilk Dünya Şampiyonluğu’na ithafen amblem etrafına Defne Çelengi görünümü edilmiş, ancak bu taç 1982 yılından sonra kullanılmamıştır. Diğer taraftan fabrikanın yeri Milano’dan Naples’a taşındığı için 1972 yılında Milano yazısı kaldırılmıştır.

alfa romeo amblem tarihçesi
1910 – 1982’li yılları arası Alfa Romeo ambleminin evrimi

Sağ kısmında ise Milano’da 12.yy-15.yy arasında varolmuş, Milano’nun ve hatta İtalya’nın belki de en köklü ailelerinden bir tanesi olan Visconti Ailesi’nin sembolü vardır. Visconti Ailesi’nin sembolü olan bu çocuk yiyen yılan sembolünün geçmişi 12.yy’a kadar uzanmaktadır ve köklü ailenin Haçlı Seferleri sırasında kullandığı amblem olması ile de dikkat çekmektedir.

visconti yılanı

Diğer taraftan, bu sembolünün anlamı konusunda 2 farklı görüş yer almaktadır.
  • Birincisi ve yaygın olanı; Sembolde yer alan Engerek yılanı veya bir başka görüşe göre ejderhanın ağzındaki Berberi bir Müslüman çocuktur.
  • İkincisi ve pek de yaygın olmayanı; Yılanın deri değiştirip kendini yenilemesi ve ağzındaki çıplak çocuk ile de yeniden doğuşu sembolize edilmektedir.

Diğer taraftan ikinci ihtimalin; Markanın küresel imajına zarar verebileceği düşüncesi nedeniyle Alfa Romeo müşteri ilişkileri tarafından ortaya atıldığı ihtimali yer alıyor. Ancak Milano’da yer alan Castello Kulesi’nde yer alan üçlü bir Visconti sembolü, bu görüşün gerçek olma ihtimalini de güçlendiriyor.

alfa romeo visconti amblem
Milano’da yer alan Castello Kulesi’nde yer alan üçlü bir Visconti sembolü solda yer almaktadır. Burada yer alan 3 figür dikkatli bir şekilde incelendiği zaman Alfa Romeo’nun iddiası güçlendirmektedir.

Son söz: Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin de Alfa Romeo’dan yetişmiş başarılı bir yarış pilotu olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Alfa’nın sportif amblemi Quadrifoglio ne demektir?

enzo ferrari alfa romeo
Enzo Ferrari ve yarış aracı Alfa
Facebook Comments