Quadrifoglio Verde; 4 yapraklı Yonca’dan çok fazlası

Geçmiş dönemlerde şanlı yarış tarihi ve spor modelleriyle ününe ün katmış markalardan olan Alfa Romeo, adıyla olduğu kadar bazı sportif modellerinde kullandığı 4 yapraklı yonca figürü ile de kendinden her zaman söz ettirmiştir. Biz de İtalyanca olarak Quadrifoglio Verde olarak geçen bu amblemi ve tarihini basit ve anlaşılır bir şekilde incelemeye karar verdik. 


İtalyanca Quadrifoglio Verde kelimelerini tek tek Türkçe’ye çevirecek olursak; Quad – Dört, Foglio – Yaprak ve Verde – Yeşil anlamına gelmektedir. Yani Bizim 4 yapraklı yonca dediğimiz bu amblem aslında İtalyanca’da 4 yapraklı bitki veya yeşillik anlamına bile gelebilir. Her ne kadar anlam olarak içerisinde yonca bitkisinin İtalyanca karşılığı geçmese de amblemdeki bu bitki bulması oldukça zor olan ve bulunduğu takdirde şans getirdiği inanılan 4 Yapraklı Yonca figürünün ta kendisidir. Zaten ortaya çıkış nedeni de tam olarak şans getirmesi içindir.
4 yapraklı yonca bitkisi
1910 yılında kurulan Alfa Romeo markası 1920’li yıllarda otomobil yarışı dünyasında bilinen ve saygı duyulan bir markaydı. Öyle ki Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari, 1919 yılında 21 yaşında küçük bir İtalyan otomobil firması olan CMN markasında yarış pilotu olarak yer alıyordu ve daha sonraları burada tanıştığı ve oldukça samimi olduğu Ugo Sivocci ile 1920 yılından itibaren Alfa Romeo’nun ilk kurduğu yarış takımının bir parçası olacaklardı.  
Solda Enzo Ferrari sağda Ugo Sivocci
Ancak Ugo Sivocci çok hızlı bir yarış pilotu olmasına rağmen birinciliğini bir türlü koruyamıyor ve bir şekilde yarışı lider olarak tamamlayamıyordu. Öyle ki hızlı oluşu kadar şanssızlığı ile de ünlenmiş bir Alfa Romeo yarış pilotuydu. Bu şanssızlığın bir son bulmasını isteyen Ugo Sivocci 1923 yılında yapılacak olan ve Sicilya-Parma arasında gerçekleşen 14. Targa Florio Yarışı’ndan hemen önce kırmızı Alfa Romeo RL aracının ön kısmına şans getirmesi için beyaz bir kare içerisine 4 yapraklı yonca figürü çizdirdi. Artık bu şanssızlık bitmeli ve hızlı sürücü layık olduğu birinciliği elde etmeliydi. Artık motivasyon mu demek lazım yoksa gerçekten 4 yapraklı yonca şans mı getirdi demek lazım bilemiyoruz ancak Ugo Sivocci bu yarışta şeytanın bacağını kırdı ve 432km uzunluğundaki yarışı 7 saat 18 dakikada tamamlayarak lider olarak bitirmeyi başardı. 
Ugo Sivocci ve Targa Florio yarışını kazandığı 4 yapraklı yoncalı Alfa Romeo RL aracı
Bu destansı yarışın ardından Ugo Sivocci artık çok rahattı ve kendini de fazlasıyla kanıtlamıştı. Aynı yıl Alfa Romeo, RL yarış aracının yerine geçecek olan P1 modelini tanıttı ve bu aracın ilk dahil olacağı yarış da ünlü İtalyan yarış pisti Monza’da gerçekleştirilecek olan İtalyan Grand Prix’iydi. Bu yarışın hazırlık turlarında denemesi yapılan yeni araca Ugo Sivocci’nin şanş yoncası çizilmemişti ve büyük ihtimalle deneme turları olması nedeniyle Ugo Sivocci’de durumu önemsememişti. Ancak bu denemeler sırasında yaşanan bir kaza sonrası Ugo Sivocci yaşamını yitirdi. Quadrifoglio Verde’siz kalan Alfa Romeo P1 bu sefer Ugo Sivocci’nin ölümüne neden olmuş ve bu talihsiz tarihten sonrada Alfa Romeo’da herkes bu amblemin gerçekten şans getirdiğine inanmaya başlamıştı. 
Ugo Sivocci’nin hayatını kaybettiği 4 yapraklı yonca amblemi olmayan Alfa Romeo P1
İşte bu nedenle de bu talihsiz ve Alfa Romeo tarihinde derin bir yara bırakan trajik kaza sonrası 4 yapraklı yonca figürü Alfa Romeo’nun yarış araçlarında kullanılmaya başlanmıştı. Diğer taraftan 45 derece açı ile duran beyaz kare yerine yuvarlak veya üçgen beyaz fon veya fon kullanılmadan 4 yapraklı yonca tek başına tercih edilmeye başlanmıştı. Bu arada yarış araçları dışında ilk kez bir yol modelinde kullanılması ise 1963 yılında bir homologasyon üretim olan Giulia TI Super modeli ile gerçekleşti. Alfa Romeo Tipo 105.16 modelinin yarışlara girebilmesi için 501 adet üretilen bu özel araç taşıdığı şanlı amblem ile Ugo Sivocci’nin anısını yaşatan ilk yol aracı olmasıyla öne çıkıyordu. 
Alfa Romeo Tipo 105.16 – Giulia TI Super QV
Daha sonraki dönemlerde Alfa Romeo Alfetta, 8C, 75 ve diğer bazı modellerde 4 yapraklı yonca kullanılmış olsa da günümüzde Alfa Romeo, sadece Ferrari kökenli bir motora sahip Giulia QV ve Stelvio QV modellerinde bu özel amblemi kullanmaktadır. Her ne kadar 1-2 yıl öncesine kadar Mito ve Giulietta modellerinde de her yeri süslememesi gereken 4 yapraklı yonca figürü kullanılmış olsa da makyajlı kasalarda bu hatadan dönülmüş ve Quadrifoglio Verde’nin (QV) bir altında yer alan Veloce kısaltması kullanılmaya başlanmıştır. Umarız FCA (Fiat-Chrsyler) bünyesinde bulunan Alfa Romeo bu hatayı bir daha tekrarlamaz ve sadece en özel araçlarında QV amblemini kullanır. Bu sayede de anlam dolu 4 yapraklı yonca figürü bir pazarlama aracına dönüşmekten kurtulur diye düşünüyoruz. 
Alfa Romeo 75 QV
Alfa Romeo 8C QV

1.5 Milyon Dolar fiyatla satışa çıkan ilk Alfa romeo modeli G1

Facebook Comments