Yeni BMW X5 (G05) tanıtıldı. Erken gelen yenilenme dikkat çekici.

BMW’nin 1999 yılında üretimine başlanan E segmenti Crossover modeli X5, oldukça erken sayılabilecek bir zamanda baştan aşağı yenilendi. 5.jenerasyon yeni BMW X5, iç ve dış tasarımında yaşadığı hissedilir değişim yanında, teknolojik olarak da önemli yol almışa benziyor. Ayrıca bir üst segmentte tanıtılacak BMW X7 modelinden de ipuçlarına sahip.

Mevcut BMW X5 kasası Ağustos 2013 tarihinde üretilmeye başlanmış ve 2014 model olarak yer almıştı. Aslında BMW, 4-5 yılda bir makyaj operasyonu ile tazeleme yapan bir marka. Ancak bu sefer mevcut kasaya makyaj yapma ihtiyacı duymadan yenisini tanıtmış oldu ve pek de alışıgelmiş bir uygulama değil. Bu durum ya mevcut kasaya çok ilgi olmamasından, ya da yeni nesil elektrikli ve hybrid güç seçeneklerine geçişte yeni platformu kullanma gerekliliğinden kaynaklanabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca Mercedes’in de aynı sınıfta yer alan GLE modelinin yenisini yakın bir zaman sonra tanıtması bekleniyor.

Yeni BMW X5 tasarım

BMW’nin yakın bir zaman önce tanıttığı ve bir alt sınıfta yer alan X3 modelinde başlayan aşağı doğru daha uzun ve daha heybetli BMW böbreği kendisine yeni BMW X5 modelinde de yer bulmuş. Öyle ki yeni X5’in böbreği bir önceki kasaya göre neredeyse 2 kat daha büyük diyebiliriz. Ayrıca ön tasarımda biraz daha çekik farlar da dikkat çekici. Farların içi ise, markanın yeni benimsediği köşeli led aydınlatmalar ile bezenmiş.

yeni bmw x5 eski bmw x5 karşılaştırma
Üstte yeni BMW X5

Arka tasarımda ise, stop grubunda yaşanan değişim çok belirgin. L formundaki stoplardan vazgeçilerek daha düz yapıya sahip stoplar kullanılmaya başlanmış. Ön aydınlatma grubunun içinde yaşanan değişime benzer bir şekilde, arka stopların da tasarımı tamamen değişmiş. Ancak bu yeni stop grubunun bir miktar da olsa yakın zaman önce tanıtılan Audi Q modellerine benzettiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz. Gerek ön gerekse de arkada dikkat çeken bir diğer durum ise, ütü izlerinin belirgin bir şekilde yumuşaması olarak gösterilebilir.

Aracın kokpitinde gerçekleşen değişim de oldukça çarpıcı ve en ufak bir ortak nokta bulmak mümkün görünmüyor. Kalite hissi de en azından fotoğraflardan çok daha yüksek görünüyor. Gösterge ekranına yanaşan bilgi eğlence ekranının büyüyen ve 12.3 inch’e ulaşan boyutları, krom ve ahşap miktarındaki artış, yeni BMW X5 kokpitini daha üst sınıf bir otomobil gibi gösteriyor. Gösterge grubunun uçak benzeri yapısı ise, tekonlojik olarak artık başka bir döneme girdiğimizin habercisi gibi.

yeni bmw x5 kokpit dashboard
Üstte yeni BMW X5 kokpiti

Bu arada yeni BMW X5’in boyutlarından da bahsetmeden geçmeyelim. Boyu 36mm ve 2 dingil arası mesafesi 42mm uzayan, 66mm genişleyen, 19mm daha yüksek olan yeni BMW X5, ölçü olarak da oldukça büyük bir değişime uğramış. Özellikle 2 dingil arası ve genişlikte gerçekleşen belirgin büyüme, aracın iç hacim ferahlık hissinden önemli bir artışa neden olabilir diye düşünüyoruz.

Yeni BMW X5 motorlar

Her ne kadar araç tasarım anlamında önemli bir değişim geçirmiş olsa da, motor seçenekleri açısından en azından şimdilik belirgin bir fark yer almıyor. Diğer taraftan aracın bu kadar erken yenilenmiş olmasını elektrikli ve hybrid uyumluğunun artırılması olarak ön görmüştük. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda oldukça uzun menzile sahip tam elektrikli bir versiyonun karşımıza çıkabileceğini düşünüyoruz.

Yeni BMW X5 motor seçenekleri şimdilik şu şekilde yer alıyor;

  • xDrive 30d: 3.0lt, sıralı 6 silindir, turbo-dizel 265ps, 620Nm tork
  • xDrive M50d: 3.0lt sıralı 6 silindir, 4-turbo-dizel 400ps, 745Nm tork
  • xDrive 40i: 3.0lt, sıralı 6 silindir, turbo-benzin, 340ps, 450Nm tork
  • xDrive 50i: 4.4lt, V8 silindir, çift turbo-benzin, 462ps, 650Nm tork

Yukarıda listelediğimiz motorların tamamı 8 ileri tork konvertörlü ZF üretimi otomatik şanzıman ile sunulacak ve xDrive 4×4 çekiş sistemi de standart olarak yer alacak. Diğer taraftan bu motorlara daha sonra, halen kullanılmakta olan 2.0lt turbo-dizel 231ps gücündeki motorun daha güçlü, güncel bir versiyonu da eklenebilir. Bu motora sahip BMW X5’in fiyatı ülkemizde yaklaşık 534.000TL’den başlıyor. Yeni BMW X5 fiyatının ise, artan Euro paritesi ve yenilenmenin de etkisi ile 600.000TL’ye yaklaşabileceği söylenebilir.

Esas olarak Kuzey Amerika pazarı için öne çıkan motorlar ile tanıtılan yeni BMW X5’in yaz aylarında Avrupa’da da satılmaya başlanması ve ülkemize de 2019 yılının hemen başında veya 2018 son çeyreğinde gelmesi beklenebilir.

Facebook Comments