VW amblemi ve adı nasıl ortaya çıktı? İlk VW Mercedes mi?

Farklı otomobil markalarını işlediğimiz serinin bu bölümünde; VW amblemi ve adının ne anlama geldiğini anlatacağız. Ortaya çıkış öyküsü oldukça ilginç olan markanın tarihi de oldukça dikkat çekici. Yani sadece amblem ve adını değil kısa bir şekilde tarihinden de bahsetmemiz gerekiyor.

Videoyu izleyemiyorsanız tıklayınız

Volkswagen markası, esas olarak 1930’lu yılların başında Nasyonel Sosyalist bir oluşum olan Alman Emek Cephesi yani kısa adıyla DAF* tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı ise; Her Alman’ın bir otomobil sahibi olmasıydı. O tarihlerde Almanya’da ya çok lüks ve pahalı otomobiller ya da motosikletler yer alıyordu. Öyle ki; her 50 Alman vatandaşından ancak 1’i otomobil sahibi olabiliyordu. Yani ortalama bir Alman ancak kendisine motosiklet satın alabilecek güçteydi.

Bu durumun önüne geçmek için ise birçok Alman otomobil üreticisi, bağımsız bir şekilde bu yönde otomobiller tasarlamaya başladılar. Bu üreticilerin içinde traktörleri ile de bilinen Hanomag ve Steyr’ın yanında NSU, Tatra ve Mercedes markaları da bulunuyordu.

volksauto type 12
Sarı – Mercedes 130, Gri – NSU Type 32, Kırmızı – Tatra V570, Bordo – Standard Superior Type 2

Ayrıca Porsche’nin kurucusu Ferdinand Porsche’nin de tasarımı yer alıyordu. Porsche tasarladığı araca “VolksAuto” adını vermişti. Bu araç Type 12 olarak da bilinmektedir.

Aslen Çekoslovakya vatandaşı olan Ferdinand Porsche, 1934 yılında büyük başarıları sonucu olarak Adolf Hitler tarafından Alman Vatandaşı yapılmıştır. “Büyük Alman Mühendisi” olarak da anılan Porsche, ayrıca 1937 yılında Nasyonel Sosyalist İşçi Partisi’ne üye olmuş, hatta SS’e (Alman Koruma Birliği) bile katılmıştır.

ferdinand porsche hitler ss
Takım elbiseli kişi Ferdinand Porsche, yanında Adolf Hitler ve SS Subayları

1934 yılına geri dönecek olursak; Adolf Hitler’in de büyük hayranlık duyduğu Ferdinand Porsche’nin firması, her Alman Vatandaşı’nı otomobil sahibi yapmayı amaçlayan projeyi, diğer markaların yaptığı lobi çalışmalarına rağmen kazanmayı başardı. Porsche’nin projesi tam da Hitler’in isteklerine uyuyordu. Buna göre üretimi yapılacak olan otomobil 2 yetişkin ve 3 çocuğunu bavulları ile alabilecek genişlikte, saatte 100km hıza çıkabilen, en fazla 7lt/100km yakıt tüketen, basit bir hava soğutmalı motora ve herkesin satın alabileceği bir fiyata sahip olmalıydı. Bu doğrultuda Ferdinand Porsche’nin tasarladığı ilk araç Adolf Hitler’in de katılımı ile 1938 yılında tanıtıldı.

adolf hitler ferdinand porsche volkswagen beetle
Solda Ferdinand Porsche, sağda Adolf Hitler

VW amblemi ve anlamı

Tasarım ve prototip aşamasında KDF-Wagen (Beetle) modeli olarak adlandırılan araç, sahip olduğu düşük fiyat ve çok yönlü özellikleri de dikkate alınarak ana marka, Volks Wagen yani “Halk Arabası” olarak adlandırıldı. VW amblemi ise 1930’lu yılların sonuna dayanıyor ve 2 kelimeden oluşan adının baş harfleri ile oluşturulmuş. Günümüze kadar da şekli değişmiş olsa da, temeli aynen korunmuş. VW amblemi üstünde yer alan V figürü Volks yani Halk kelimesini, V’nin altında bitişikmiş gibi duran W figürü ise Wagen yani Araba kelimesini temsil ediyor.

1937 yılında ilk tanıtılan ilk amblem ise; Bu tip bir aracın fikir babası Alman Emek Cephesi’nden (DAF) önemli detaylar almış. Nazilerin en önemli figürü olan Gamalı Haç (Svastika) DAF ambleminde yer alırken, VW’de de kendine kanatlarda yer bulmuş. Ayrıca DAF’ın önemli sembollerinden olan dişli figürü de Volkswagen Amblemi’ne entegre edilmiş. Ortada ise V ve W harfleri üst-alt olarak yer alıyor.

ilk vw amblemi
Solda Alman Emek Cephesi (DAF), sağda VW’in ilk amblemi

Daha sonra ise Gamalı Haç’ın kanatlarından vazgeçilmiş ve DAF’tan gelen çember dışındaki dişli formu korunarak devam edilmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrasında ise savaşı kazanan ABD öncülüğündeki Müttefik Kuvvetleri’nde yer alan İngiltere idaresine geçen markanın dişli formu da Nazi Dönemi’ni hatırlattığı için, günümüzde de kullanılan formuna kavuşmuştur.

volkswagen amblemi
1937’den günümüze VW amblemleri

Peki ama neden ilk VW modeline Beetle yani Böcek deniyor?

1945 Eylül ayında Almanya’nın kaybetmesi ile sona eren 2. Dünya Savaşı sonrası ise VW’i oldukça zor bir dönem bekliyordu. Müttefik Güçleri tarafından el konulan VW Fabrikası İngilizlere teslim edildi ve kontrol İngilizlerin elindeydi. Bir rivayete göre “Beetle” yani “Böcek” adı da, VW’in görüntüsü nedeniyle İngilizlerin alaycı bir şekilde araca bu ismi koymasıyla gerçekleşti.

Son olarak önemli bir detaydan da bahsetmekte fayda var;

Ferdinand Porsche, Mercedes firmasında 1923-1928 yılları arasında şef mühendis olarak çalışmıştı. Mercedes SSK gibi tarihte yer edinmiş önemli bir modelin yanında, küçük ve hafif otomobiller de tasarlamıştı. Ancak Daimler ve Benz firmalarının 1926 yılında birleşip araçlarını Mercedes-Benz adı altında satmaya başlamasıyla strateji değişikliğine gidilmiş ve Porsche’nin tasarladığı küçük ve hafif araçlar kabul görmemişti. Porsche’de bunun üzerine firmadan ayrılmıştı. İşte Ferdinand Porsche’nin bu dönemde tasarladığı araçlardan bir tanesi de arkadan motorlu Mercedes-Benz 170H modeliydi. Bu modelin VW’in doğuşunu sağlayan Beetle modeli ile olan aşırı benzerliği fazlası ile dikkat çekicidir.

mercedes 170h vw beetle
1936 model Mercedes-Benz 170H

*Alman Emek Cephesi yani kısa adıyla DAF’ın Hollanda kökenli ticari araç üreticisi DAF ile bir ilgisi yoktur.

Facebook Comments