Ek vergiyeden etkilenecek ABD üretimi modeller hangileri?

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikan mallarını koruma amaçlı olarak birçok ülkeye karşı çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergiler getiren Section 232 önlemlerini alacağını açıklaması dünya çapında kıyameti kopardı ve misillemeler de başladı. Ek vergiye tabi olan ürünleri ABD’ye ihraç eden ülkelerden bir tanesi de Türkiye ve ABD üretimi modeller de ülkemiz hedefinde.

21 Haziran 2018’de uygulamaya geçeceği açıklanan bu yeni karar henüz ilgili Bakanlık tarafından imzalanmadığı için yürürlüğe girmedi. Ancak bu durumun esas nedeni Donald Trump’ın geri adım atma ihtimali gibi görünüyor.

Türkiye’nin uygulayacağı ek vergiler ise alkollü ürünlerden tutun pirince, yaprak tütünden taşkömürüne ve PVC ürünlerine kadar 22 farklı ürün grubunda gerçekleşecek. Bizi ilgilendiren tarafı ise şüphesiz ABD’de üretilen otomobillere uygulanacak ek vergi. Bu doğrultuda daha önceden aracın ham fiyatına uygulanan gümrük vergisi %35’den %60 düzeyine çıkacak.

Ancak bu verginin ÖTV ve KDV ile bir ilgisi bulunmuyor. Örneğin Türkiye’ye 100.000TL’ye giren bir araca %35 gümrük vergisi uygulanıyordu. Türkiye’ye giriş fiyatı 135.000TL oluyordu. Bu fiyata bir de motor hacmi dikkate alınarak farklı oranlarda ÖTV (%50-%60-%100-%110-%160) ve %18 KDV ekleniyordu. İşte bu yeni vergi ile, örnek araç 135.000TL değil, 160.000TL bedelle ülkeye giriş yapacak. Böylece anahtar teslim fiyatlarında %32-%35 civarında bir fiyat artışı gerçekleşecek.

Ek vergiyeden etkilenecek ABD üretimi modeller hangileri?

Burada önemli bir nokta yer alıyor. İlk bakışta “ABD markaları Türkiye’de zaten fazla yok” diyebilirsiniz. Ancak durum tahmin edilenden oldukça farklı. Bu ek vergilere ABD markaları değil de, esas olarak ABD üretimi modeller dahil.

  • Jeep

Ülkemizde ABD otomobili olarak Jeep markası faaliyet gösteriyor. Markanın Grand Cherokee ve Rubicon modelleri ABD’de üretiliyor ve bu araçlar ek vergilerden etkilenecek. Diğer taraftan Compass ve Renegade gibi modeller ABD dışında üretilip ülkemize ithal edildiği için ek vergiden etkilenmiyor.

  • BMW

Bu yeni uygulama en çok Alman markaları etkileyecek gibi görünüyor. Özellikle de BMW’yi diyebiliriz. Öyle ki markanın X3, X4, X5 ve X6 modelleri ABD’de üretilerek ülkemize geliyor. Özellikle X3 ve X5 premium rakipleri karşısında önemli bir rekabet gücüydü BMW açısından. Fiyatı 323.000TL’den başlayan BMW X3‘ün 430.000TL seviyesine, X5’in ise 534.000TL’den 710.000TL seviyesine fırlaması beklenebilir.

Tabi BMW Almanya Türkiye’ye özel bir fiyat ayarlamasına giderse işler değişebilir. Bir ihtimal de; Borusan Oto’nun bu X5 ve X6 modellerini ABD’deki fabrikadan değil de, yine bu modelleri üreten Mısır, Malezya, Hindistan, Rusya, Endonezya veya Tayland gibi ülkelerde yer alan BMW fabrikalarından ithal etmesi olabilir diye düşünüyoruz.

  • Mercedes

Mercedes tarafında ise E ve F segmentlerinde yer alan 2 model yer alıyor. GLE Coupe ve GLS. Bu modellerin her ikisi de yaklaşık 1.000.000TL başlangıç fiyatına sahip ve 1.300.000TL üzeri fiyatlar ile karşılaşabiliriz. Bu arada BMW için geçerli olan durum Mercedes için de geçerli. Mercedes de Almanya’dan özel fiyatlar ile satışa çıkabileceği gibi, GLS modelini ABD dışında ürettiği Hindistan, Endonezya ve Tayland gibi ülkelerden ithal edebilir. GlE Coupe ise sadece ABD’de üretiliyor ve alternatif bir fabrika yer almıyor.

  • Tesla ve Volvo

Gelelim halen ülkemizde yer alamayan ancak yakın zaman sonra ithal edilecek olan 2 önemli modele. Bunlardan birincisi Tesla. Hatırlanacak olursa Tesla markası Türkiye’de satış ve servis hizmetlerini vereceği yeri bile belirlemişti. Ancak burada önemli olan gelişme, Tesla’nın Türkiye satışlarında büyük ihtimalle Avrupa’da üretim yapan fabrikasından araç temin ettiği araçları satması diyebiliriz. Böyle bir durumda Tesla ek vergilerden etkilenmeyecek.

Ek vergiden etkilenecek modeller içinde en ulaşılabilir olanı ise; geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Volvo S60 modeli olacak. Yeni Volvo S60 sadece ABD’de üretiliyor ve D segmentinde Alman Premium markalara çok önemli bir alternatif olacaktı. Yeni tasarımı ile birçok kişinin beğenisini kazanan model için nasıl bir tedbir alınır şimdilik bilmek oldukça zor.

Bakalım ABD ve dünya arasında gerçekleşen bu bilek güreşi nasıl sonuçlanacak? Çılgın Başkan Donald Trump kararından vazgeçecek mi?

Facebook Comments