Yeni BMW 8 Serisi tanıtıldı

BMW’nin uzun zamandır merakla beklenen Coupe modeli 8 Serisi tanıtıldı. Yeni BMW 8 Serisi her ne kadar E31 kasa 8 Serisi’nin mükemmel uyumlu ince ve estetik hatlarına sahip olmasa da, bazı detayları 90’ların efsane kasasından kapmış gibi görünüyor. Bu nedenle uzun zamandır Mercedes’i yalnız başına bıraktığı bir sınıfta tekrar var olacak gibi görünüyor.

Aracın tasarımında ilk göze çarpan detayın, ters açıya sahip olan BMW böbreği olduğu söylenebilir. Bu tasarım anlayışı ilk olarak yakın zaman önce tanıtılan BMW X2 modelinde yer almıştı. Açıkçası BMW için önemli bir dönüm noktası olduğu söylenebilir. Öyle görünüyor ki ilerleyen dönemlerde, özellikle spor modeller bu tip ters açı ile tampona doğru genişleyen böbreğe sahip olacak.

Yeni BMW 8 Serisi kokpit

Açıkçası 1990-1999 yılları arasında üretilmiş olan E31 kasa 8 Serisi döneminin çok ilerisinde bir kokpit tasarımına sahipti ve kolay kolay da unutulacağa benzemiyor. E31 kasanın 1986 yılında tasarlanmaya başlandığı düşünüldüğünde ise, aradan geçen 30 yıla rağmen yeni 8 Serisi’nin abisinden kopya çektiğini söylemek mümkün görünüyor. Her ne kadar dijital gösterge ve ekranların bolluğu fazlası ile dikkat çekse de, genel havanın korunduğunu söylenebilir. Aşağıdaki karşılaştırmalı gösterde benzerlikler ve farklar net bir şekilde görülebilir.

yeni-bmw-8-serisi
Altta yeni BMW 8 Serisi

Yeni BMW 8 Serisi motorlar

Modelde şimdilik sadece 2 farklı motor seçeneği açıklanmış olsa da, geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan bir isim tescil belgesi daha farklı motorların sunulabileceğini gösteriyor.

Ancak bu listede yer alan motorlardan şimdilik sadece en üstün bir altı seçeneği olan M850i tanıtılmış gibi görünüyor. Ayrıca bir de bu listede yer almayan dizel seçenek yer alıyor. Her 2 seçenek de 8 ileri tork konvertörlü spor otomatik şanzıman ile sunulacak.

Açıklanan motor seçenekleri şu şekilde yer alıyor;

  • BMW M850i xDrive: 4.4lt V8 silindir çift-turbo benzin 530ps güç – 750Nm tork – 0-100km/s hızlanma: 3.7sn
  • BMW 840d xDrive: 3.0lt sıralı 6 silindir turbo-dizel 320ps güç – 680Nm tork, 0-100km/s hızlanma: 4.9sn

Özellikle konforu çok üst düzeyde tutan adaptif süspansiyon sisteminin standart olarak sunulacağı yeni BMW 8 Serisi, konfor ve rahatlık olarak Mercedes’in S Serisi Coupe modelini hedeflediği gibi, sportiflik anlamında da Porsche 911 modelini hedef tahtasına koymuş. Kısacası BMW, yeni 8 serisi ile birçok farklı amacı gerçekleştirmek istiyor gibi görünüyor. Fiyat olarak ise Mercedes S Serisi Coupe‘den bir tık ucuz olabileceği ve ülkemizde yaklaşık 1.3 Milyon TL fiyat ile piyasaya çıkabileceği tahmin edilebilir.

Facebook Comments