Cadillac Fleetwood Limuzin; Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı

Hatırlanacak olursa daha önceden T.C. Cumhurbaşkanlığı makam araçlarından Mercedes W140 kasa 600SEL, BMW E32 kasa 750iL ve Mercedes W100 kasa 600 Pullman videolarımız olmuştu. Şimdi ise sıra T.C. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kullanılmış olan zırhlı Cadillac Fleetwood limuzin modelinde.

Bu araç bir kısa bir dönem Süleyman Demirel’in makam aracı olarak kullanılmış ancak Ankara’da yer alan Cinnah Yokuşu’nda arızalanınca hizmetten çekilmiş. Bu nedenle de satın alınmasından kısa bir süre sonra defterdarlık ihalesi ile satışa çıkartılmış ve yeni sahibi tarafından bu şekilde satın alınmış. Cumhurbaşkanlığı envanterinde yaklaşık 2000mil yani yaklaşık 3250km yol yapan araç, daha sonra bir dönem de yeni sahibi tarafından kullanılmış ve şu anda 5000mil yani yani yaklaşık 8000km’de. İçi de dışı da pırıl pırıl bir şekilde olan araç neredeyse ilk günkü kondisyona sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Zırhlı bir limuzin olmasının da etkisi ile ağırlığı 4 tonun üzerinde olan Cadillac Fleetwood Limuzin, bu aracın kısa versiyonunda yer alan 5.7lt V8 (small Block) motor yerine çok daha güçlü ve büyük bir GM (General Motors) üretimi 7.4lt V8 silindir (Big Block) motora sahip. Ancak bu motor aracı başarılı bir şekilde taşıyabiliyor.

Ayrıca konu hem Cadillac hem de dev gibi bir limuzin olunca aracın sahip olduğu konfor ve lüks düzeyi de haliyle fazlası ile dikkat çekiyor. Videomuzda hem aracın motorunu, hem de içini detaylı bir şekilde anlatıyor, ardından da sürüşümüze geçerek aracın arkasını tecrübe ediyoruz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler…

Cadillac Fleetwood Limuzin videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

cadillac fleetwood limuzin cumhurbaşkanlığı

Facebook Comments