Yeni Volvo S60 tanıtıldı. S90 ile olan benzerlik dikkat çekici.

Volvo’nun uzun zamandır kendini farklı gizli çekimerle gösterdiği S60 modeli sonunda anıtıldı. Hatırlanacak olursa S60’ın Station kasa tpine sahip V60 versiyon geçtiğmiz aylarda tanıtılmıştı. Yeni Volvo S60 modelinde en fazla dikkat çeken nokta ise E Segmenti abisi S90 ile olan büyük benzerlikler.

Yeni Volvo S60 bu nedenle bizi şaşırtmadı ve abisi ile neredeyse ayırt edilemeyecek derecede benzer bir arka tasarımla karşımıza çıktı. Açıkçası bu durum şaşırtıcı değil ve başta Alman markalar olmak üzere birçok marka, artık Matruşka bebek modasına körü körüne bağlanmış durumda. Ancak bu farklılık açısından önemli bir konu, diğer açıdan gerek S90 gerekse de yeni Volvo S90 gayet güzel görünüyorlar diye düşünüyoruz.

Yeni Volvo S60 motor ve şanzıman

Henüz düşük hacim motor seçenekleri açıklanmamış olsa da, geçtiğimiz günlerde Volvo’nun yeni 3 silindirli 1.5lt’lik motoru XC40 modelinde tanıtıldı ve bu motorun ülkemizde de sunulacağını düşünüyoruz. Ancak XC40 modeli şimdilik sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunuluyor. İlerleyen zamanlarda 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile hem XC40’da hem de yeni Volvo S60 modelinde göreceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca bu motorun baş rolde olduğu 200-220ps gücünde bir hybrid seçenek de yer alacak.

Düşük hacimli motor seçeneklerini bir kenara bırakacak olursak; T5, T6, T6 Twin ve T8 Twin olarak 4 farklı seçenek ilk olarak tanıtıldı. T5 modeli 2.0lt turbo-benzin 250ps ve önden çekiş sistemine sahipken, T6’da 2.0lt turbo-benzin 340ps gücünde bir motor AWD yani sürekli 4 çekiş sistemi ile sunuluyor.

Bir üst seçenek olarak ise T6 Twin engine olarak adlandırılan hybrid seçeneği mevcut. 340ps güce sahip hybrid sistem şarj da edilebiliyor. Son motor seçeneği ise T8 versiyonu ile geliyor. 2.0lt turbo-benzin motora yine elektrik motoru eşlik ediyor.

T8 modelinde yer alan şarj edilebilir Hybrid sistemin toplam gücü ise 400ps olarak açıklanıyor. Güçlü seçeneklerin her ikisinde de AWD çekiş sistemi tercih edilmiş. Henüz detayları açıklanmasa da, yeni Volvo V60’ın abisi V90 modelinde birçok aktif ve pasif güvenlik ve sürüş sistemini alacağı belirtiliyor. Diğer taraftan bu motorun bir de Polestar versiyonu yer alıyor ve motor gücü de 415ps’e kadar yükseliyor.

Facebook Comments