Yeni Jeep Wrangler Avrupa versiyonu 2.0lt motor ile tanıtıldı

Geçtiğimiz haftalarda yenisi tanıtılan ikonik arazi arazi aracı Jeep Wrangler’ın Avrupa versiyonu da tanıtıldı. Yeni Jeep Wrangler Avrupa’da sahip olduğu motor seçenekleri ile daha yüksek satışa ulaşabilir.

Açıkçası tanıtılan her 2 motor seçeneği de Fiat Grubu araçlarına ilgi duyan kişiler için oldukça tandık. bir tanesi turbo-dizel ve bir tanesi de turbo-benzin olan bu motorlar halihazırda Alfa Romeo Giulia ve Alfa Romeo Stelvio modellerinde kullanılıyor.

Yeni Jeep Wrangler Avrupa motor seçenekleri

Sıralı 4 silindirli turbo-dizel seçenek 2.2lt hacminde ve 200ps güç üretebiliyor. Torku da 450Nm olmasıyla dikkat çekiyor. Bu motor ile Jeep Wrangler, 0-100km/s hızlanmasını 9.6 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimum hızı ise 180km/s olarak açıklanıyor. Açıkçası bu performans değerleri çok ilgi çekici görünmeyebilir. Ancak aracın köşeli ve aerodinamik özelliklerden uzak kasası, ağırlığı, büyük ve arazi özellikli lastikleri düşünüldüğü zaman bize göre gayet normal diyebiliriz.

2.0 turbo-benzin motor ise 272ps güç üretebiliyor. 400Nm torku da bir 2.0lt hacme sahip bir benzin motor için gayet başarılı. Fiat’ın son dönemlerde ürettiği turbo-benzin motorlar yüksek güçleri ve dizelleri bile sollayacak düzeyde yüksek torkları ile dikkat çekiyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde yeni 1.0lt ve 1.3lt turbo-benzin motorlar tanıtılmıştı. Tork/hacim anlamında mevcut 1.3lt Fiat turbo-dizel motoru geçmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti.

Bu arada 2.0lt turbo-benzin seçeneğinin performans değerleri henüz açıklanmadı. Araç 0-100km/s hızlanmasını yaklaşık 8 saniyede tamamlayabilir. Maksimum hız ise 200km/s civarında gerçekleşebilir.

Yeni Jeep Wrangler Avrupa donanım seçenekleri

Yeni Jeep Wrangler Sport, Sahara ve Rubicon olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ile Avrupa’da satışa sunulacak. Hem 2 hem de 4 kapı seçenekleri yer alacak. Ayrıca bu 3 donanım seviyesi her 2 kasa tipinde de seçileblecek.

Ülkemizde bir kesim, daha önceden kullanılan 2.8lt ve üstündeki motorları yerine daha düşük ÖTV ve MTV diliminde yer alacak 2.0lt motor nedeniyle aracı merakla bekliyor. Ancak bu heves kursaklarda kalabilir. Bu duruma neden ise Yeni Jeep Wrangler’ın ABD’de üretiliyor olması.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde, ABD’de üretilen araçlar için getirilen en vergiler nedeniyle BMW ve Mercedes SUV/Crossover modellerinin fiyatlarının uçmasıyla satışların büyük darbe yiyeceği anlaşılmıştı. Yeni Jeep Wrangler da ABD’de üretiliyor. Bu nedenle de 2.0lt motorun en ufak bir avantajı kalmayabilir. Hatta fiyatlar mevcut 2.8lt motora sahip aracın üstüne de fırlayabilir.

Diğer tarafan Ohio eyaleti Toledo şehrinde yer alan bu fabrikada, yeni Jeep Wrangler’ın sadece henüz tanıtılmamış olan pikap üretiminin yapılacağı açıklanmıştı. Diğer Avrupa ülkelerinin de ABD’ye yeni ek vergiler uygulamaya başlayacağı düşünülürse, yeni Jeep Wrangler’ın Fiat’ın bazı Avrupa fabrikalarında üretilme ihimali çok da fantastik olmayacaktır.

Facebook Comments