Alfa Romeo GT 3.2 V6 (Busso); Fakir Adamın Ferrari’si

Bazı otomobil markaları vardır, günümüzde çok fazla ilgi görmemelerine rağmen çok şanlı ve başarılı bir geçmişe sahiptirler. Bu tarife en uygun markalardan bir tanesi de şüphesiz Ferrari gibi bir markayı bünyesinden çıkarmayı başarmış İtalyan Alfa Romeo’dur. Ayrıca Alfa Romeo’nun efsane olmuş bir de V6 geleneği vardır ki, günümüzde Giulia QV modeli ile devam ettirilmek istenmektedir. Bu motor, her ne kadar Ferrari ve Maserati tarafından gelirtirilmiş ve Alfa Romeo’nun performans odaklı bir modelinde kullanılıyor olsa da, 2006 yılında üretimi sonlanan 3.2lt V6 silindir “Busso” lakaplı motoru kadar efsane değildir diye düşünüyoruz. İşte biz de bugün, bu efsane motora sahip otomobillerden bir tanesi olan Alfa Romeo GT 3.2 V6 modelini detaylı bir şekilde test edeceğiz.

Alfa Romeo GT 3.2 V6 videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Testimize konuk olan Alfa Romeo GT 3.2 V6, çok iyi bir şekilde muhafaza ediliyor ve sahibi tarafından da mükemmel bir şekilde modifiye edilmiş. Ferrari’de kullanılan bazı motor parçalarının ve özel üretilmiş parçaların bu araca uygun olarak uyarlanması ile beraber, zaten güçlü olan efsane Busso motor, daha da başarılı bir hale gelmiş ve tabir-i caiz ise yerinde duramıyor.

Busso’nun muhteşem sesi ise dillere destan. Maserati ve Ferrari gibi üst düzey araçların tınılarına sahip sanat eseri görünümündeki V6 motor, kaputu açar açmaz insanı kendisine hayran bırakıyor ve ünlü bir ressamın elinden çıkmış yağlı boya tablosu gibi ışıldıyor. Şanslıyız ki ülkemizde sadece 7 adet olan bu motora sahip otomobillerden bir tanesini test etme imkanımız oldu. Umarız siz de bizim aldığımız zevki gerek sürüş, gerek ses ve gerekse de görsel olarak tadabilirsiniz. Umarız videomuzu beğenirsiniz, iyi seyirler…

Ek Bilgi – Fakir Adamın Ferrari’si ne demektir? – Otomobil literatüründe İngilizce olarak “Poor Man’s Ferrari” olarak yerleşen bu mecazi ifade, Ferrari’den çok ucuz olan ve Ferrari’yi bazı açılardan anımsatan araçlar için kullanılır. Örneğin Toyota MR2 görünüm olarak Ferrari’yi andırırken, Alfa Romeo’nun V6 (Busso) motoru da özellikle modifikasyon sonrası ses olarak Ferrari’yi hatırlatabilir. Yani burada “Fakir” kelimesini sıfat gibi düşünmemek gerekir ve aracın çok ucuz bir araç olduğu anlaşılmamalıdır.

alfa romeo gt 3.2 v6 busso

Facebook Comments