DS 3 Crossback tanıtıldı. Dizel ve benzin yanında elektrikli de seçeneklerde.

Citroen’in premium markaları hedefleyen bir model serisi olarak ortaya çıktıktan sonra geçtiğimiz yıl bir alt markaya dönüşen DS atılımlarına tam gaz devam ediyor. Toyota’nın Lexus’u, Nissan’ın Infiniti’sine ve Honda’nın da Acura’sına benzer bir yol izleyen marka, şimdi de DS 3 Crossback modelini tanıttı. DS 3 Crossback, başarılı tasarımı, kişiselleştirilebilir özellikleri ve geniş bir yelpazeye sahip motor seçenekleri ile dikkat çekiyor.

Bu arada DS 3 Crossback’in Audi Q2‘nin de yer aldığı B Segmenti Crossover sınıfında olduğunu belirtmekte fayda var. DS’in kendini premium bir marka olarak konumlandırması nedeniyle bu sınıfta çok da fazla rakibi yer almıyor. Aracın iç ve dış tasarımına balkıldığı zaman; Kullanılan malzemeler ve tercih edilen tasarım anlayışı bu sınıfa fazlasıyla yakışıyor. Ayrıca DS 3 Crossback’in gerek iç ve gerek de dış tasarım anlamında fazlasıyla özgün bir otomobil olduğunu söylemek de mümkün.

Özellikle iç tasarım inanılması güç bir şekilde modern ve özgün görünüyor. Kokpitin ortasında yer alan elmas şekline sahip havalandırma ızgaraları ve bu ızgaraların üstünde yer alan aynı şekle sahip çeşitli düğmeler, bir başka araçta rastlanması zor detaylar arasında yer alıyor. Bazı zevklere ters gelecek olsa da, günümüz şartlarında özgünlüğü açısından alkışı hak ediyor.

Detaylı bir şekilde kişiselleştirilebilen deri kaplı kokpitin ortasında konumlu 10.2 inch genişliğindeki bilgi-eğlence ekranı ise aracın iç boyutları dikkate alındığı zaman devasa denilebilir. Fransızların fiyatıyla ve kalitesi ile zirve yapmış olan Focal ses sistemi de araçta kendine yer bulmuş. Focal’in 12 hoparlörlük bir sistemi araçta yer alıyor.

DS 3 Crossback motorlar

Aracın şüphesiz en iddialı olduğu noktalardan bir tanesi de motorları. Hem düşük hacim yüksek verimli benzin ve dizel motorlar, hem de tam elektrikli bir motor seçeneği ürün gamında yer alıyor.

1.2lt 3 silindir turbo-benzin Puretech motorun 100ps, 130ps ve 155ps gücünde 3 farklı seçeneği yer alıyor. Turbo-dizel tarafında ise 1.5lt 4 silindirli motorun 100ps ve 130ps olarak 2 farklı seçeneği mevcut. Tüm motorların 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile sunulacağını da belirtmekte fayda görüyoruz.

Elektrikli seçenekte ise; 136ps güce ve 260Nm torka sahip bir sistem kullanılmış. 50kWh’lik pillerden beslenen bu sistem, güncel WLTP sisteminde 300km manzile sahip. Artık modası geçmiş, ancak günümüzde hala birçok marka tarafından kullanılan NEDC sistemine göre de 450km menzile sahip. Elektrikli DS 3 Crossback 0-100km/s hızlanması ise 8.7 saniye olarak açıklanıyor.

Birçok farklı pasif ve aktif güvenlik sisteminin yer alacağı DS 3 Crossback, yaklaşık 3 hafta sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda kendini gösterecek. 2019 ilk çeyreğinde de satışa sunulacak. Ülkemize gelmesi ise 2019 Yaz aylarını bulabilir. Fiyatı ise bugünün doviz kuru değerleri dikkate alınırsa 200.000TL’den başlayabilir. Diğer taraftan elektrikli versiyonun ÖTV avantajı, 1.2lt motor ile aynı fiyatların oluşmasını da sağlayabilir ve bu da modele büyük avantaj sağlayacaktır.

Facebook Comments