Yeni Kia ProCeed tanıtıldı. 3 kapı HB tasarım Shooting Brake’e dönüştü.

Kia’nın C Segmenti 3 kapı HB modeli ProCeed baştan aşağı yenilendi. Ancak bu değişim sadece tasarım anlamında değil, kasa tipinin de bambaşka bir şekilde evrilmesiyle gerçekleşti. Yeni Kia ProCeed artık 5 kapılı sportif Station olarak adlandırılan Shooting Brake kasa tipi ile yoluna devam edecek.

Shooting Brake tasarıma sahip otomobiller ülkemizde hiç mi hiç yaygın olmasa da, özellikle Mercedes bu konuda öncü bir marka. CLA ve CLS modellerinin Shooting Brake kasa tipleri halen Avrupa’da yaygın bir şekilde yer alıyor. Station kasanın kimilerine göre göze hoş gelmeyen monoton tasarımını sportif bir şekle sokan bu kasa tipi, kullanışlılık açısından da Station’a yakın özelliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor. İşte bu nedenle önümüzdeki yıllarda Shooting Brake dönüşümünü birçok markada görebiliriz.

Tabi bir de madalyonun diğer tarafı var. 3 kapılı HB araçlar da günden güne kan kaybediyor. 90’lı yılların vazgeçilmezi 3 kapı HB araçlar, günümüzde birçok marka tarafından artık üretilmiyor. İşte Kia da böyle bir yol izlemiş ve 3 kapılı HB aracını doğrudan Shooting Brake olarak yenilemiş.

Tasarıma bakıldığı zaman ise büyük iş çıkardığını da söylemek mümkün görünüyor. Araç genel anlamda hem başarılı bir Station, hem de HB araçtan daha sportif görünen bir 5 kapılı formuna sahip. Bu arada Kia Ceed modelinin hem 5 kapı HB hem de Station versiyonu Sportswagon versiyonlarının da yer aldığını ve yakın zaman önce yenilendiğini belirtmeden geçemeyelim.

Yeni Kia ProCeed motorlar

Araçta kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri ise her türlü ihtiyacı karşalayacak düzeyde. 1.0lt turbo-benzin 120ps giriş seçeneği olarak sunulacakken, 1.4lt turbo-benzin 140ps motor orta düzeyde yer alıyor. Turbo-benzin motoru seçeneklerinin en üstünde ise GT versiyonu adı altında 1.6lt hacminde 204ps gücünde motor yer alıyor.

Dizel tarafında ise tek seçenek olarak 1.6lt hacmindeki 136ps gücündeki motor yer alıyor. 204ps gücündeki motor hariç tüm motorlar 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken 7 ileri DCT-çift kavramalı otomatik şanzıman opsiyon olarak yer alıyor. GT versiyonunda ise 7 ileri DCT oto. şanzıman standart olarak yer alıyor. Kısacası motor-şanzıman kombinasyonu, çok farklı motor seçeneklerinde başarılı bir şekilde yapılabiliyor.

Kia’nın Slovakya’da yer alan fabrikasında üretilecek olan yeni Kia ProCeed satışları 2019’un ilk çeyreğinde başlayacak. Ülkemizde ise 2.çeyrekte satılmaya başlanabilir. Fiyatının ise 1.0lt 120ps motor, 6 ileri manuel şanzıman ve baz donanım ile 160.000TL’den başlaması beklenebilir.

Facebook Comments