Seat Tarraco tanıtıldı. Skoda Kodiaq’ın çift yumurta ikizi.

VW bünyesinde yer alan markalar, teknik paylaşımların haricinde model paylaşımını da sıklıkla gerçekleştiriyorlar. Diğer taraftan grup içinde birbirleri ile denk sayılabilecek Skoda ve Seat markalarında bu paylaşım daha yoğun bir şekilde gerçekleşmeye başladı. Model paylaşımının en son ürünü ise Seat Tarraco modeli oldu. D Segmenti Crossover Skoda Kodiaq ile büyük oranda aynı olan model, Seat’ın kendine özgü detayları ile bezenmiş ve bir miktar da olsa farklılaşmış.

Daha önce VW Tiguan’ın kardeşleri Seat Arona ve Skoda Karoq arasında gerçekleşen paylaşımda da benzer detaylar ortaya çıkmıştı. Skoda, Çekya’nın yer aldığı Orta Avrupa’nın daha soğuk ve sade tasarım dilini tercih ederken, Seat Akdeniz’in daha sıcak ve hareketli tasarım detaylarını kullanıyor.

Aşağıda 2 aracın karşılaştırmalı görsellerinden de anlaşılacağı gibi; Genel form benzer olsa da, ön görünüm ve C sütunu gibi baskın tasarım detayları 2 aracın farklı görünmesini sağlıyor. Öyle ki önde motor kaputu da dahil olmak üzere tamamen farklı tasarım dilleri tercih edilmiş. Arka tasarımda ise farklı stoplar, tampon ve ütü izleri tamamen farklı. Seat Tarraca’nın 2 stop lambasını birleştiren aynı renkteki çizgi ise oldukça gösterişli görünüyor. Araca profilden bakıldığında ise, ön far grubu ve arka stop grubunun yana yansımaları, kapı altı marşpiyeller ile C sütunun tamamen farklı tasarımı haricinde bir fark yer almıyor.

seat tarraco vs skoda kodiaq

Her iki aracın da iç tasarımlarına geçildiğinde ise; Direksiyonlar hariç tamamen farklı bir anlayışın hakim olduğu anlaşılıyor. Seat Arona’da kokpitin üstünde asılı duran bir bilgi eğlence ekranı tercih eidlirken, Skoda Kodiaq’da kokpite gömülü ekran tercih edilmiş. Ayrıca havalandırma ızgaralarının konumları da farklı. Kısacası gerek içte, gerekse de dışta, teknik olarak aynı olan 2 araç, köklerine bağlı olarak başarılı bir şekilde ayrıştırılmış denilebilir.

seat tarraco vs skoda kodiaq dashboard

Seat Tarraco motor, şanzıman ve çekiş sistemi

Seat Tarraco’da normal olarak VW Grubu bünyesinde yer alan motorlar kullanılıyor. Bu doğrultuda; birçok farklı C ve D segmenti VW Grubu marka-modelinde kullanılan yeni 1.5lt turbo-benzin 150ps motor kendine Tarraco’da da yer bulmuş.

Seat Taraco’nda ilk başta sunulacak motor, şanzıman ve çekiş seçenekleri şu şekilde yer alıyor;

  • 1.5lt turbo-benzin 150ps, 4×2, 6 ileri manuel şanzıman
  • 2.0lt turbo-benzin 190ps, 4×4, 7 ileri çift-kavrama otomatik şanzıman
  • 2.0lt turbo-benzin 190ps, 4×4, 7 ileri çift-kavrama otomatik şanzıman
  • 2.0lt turbo-dizel 150ps, 4×2, 6 ileri manuel şanzıman
  • 2.0lt turbo-dizel 190ps, 4×4, 7 ileri çift-kavrama otomatik şanzıman

VW’in Almanya’da yer alan Wolsburg fabrikasında üretilecek olan Seat Taraco, 2018 sonunda Avrupa’da satılmaya başlanacak. Ülkemize gelmesi ise mevcut motor-şanzıman kombinasyonları nedeniyle oldukça zor görünüyor. Gelmesi durumda da; Mevcut döviz fiyatları korunması kaydıyla, baz motor-şanzıman ve donanım seçeneğinde 230,000TL civarında bir fiyat ile karşımıza çıkabilir.

Facebook Comments