Güç/Hacim oranı şampiyonu atmosferik motor tanıtıldı

Turbo ve Kompresör (Supercharger) gibi aşırı besleme sistemlerinin ve özellikle de turbonun yaygınlaşması ile atmosferik motorların pabucu adeta dama atıldı diyebiliriz. Bazı kaslı Amerikan spor otomobilleri ve devasa pikapları haricinde dünyada pek de örnekleri kalmadı. Ülkemizde ise LPG ile uyumu nedeniyle düşük hacimli atmosferik motorlar hala bazı markaların ürün gamında yer alıyor. Atmosferik motorlar bir bir silinedursun, Aston Martin’in geçtiğimiz aylarda tanıttığı tanıttığı hiper spor aracı Valkyrie modelinde kullandığı atmosferik V12 motorun verileri de açıklandı. Açıklanan değerler doğrultusunda V12 motorun; Yarış araçları hariç, atmosferik motorlar arasında Güç/Hacim oranı şampiyonu olacak olması dikkat çekiyor.

Aston Martin Valkyrie motor özellikleri

Performans konusunda gelmiş geçmiş en başarılı firmalardan bir tanesi olan Cosworth ile birlikte geliştirilen 6.5lt hacmindeki V12 silindirli atmosferik motorun, V blokları arasında 65°’lik bir açı mevcut ve 745kW yani tam 1013ps güce sahip olmasıyla dikkat çekiyor.  Bu gücü motor hacmine böldüğümüz zaman elde edilen Güç/hacim oranı ise hemen hemen 156ps/lt.

Bu değer sayesinde Aston Martin Valkyrie modeli, bu güne kadar üretilmiş atmosferik motorlu cadde versiyonu araçlar içerisinde en yüksek Güç/Hacim oranı ile şampiyon oldu. Bu güne kadarki şampiyon ise; Ferrari 458 Speciale modelinde yer alan, 134ps/lt güç hacim oranına sahip atmosferik V8 motordu.

Bu konu da ilginizi çekebilir; Güç/Hacim oranı en yüksek 14 atmosferik motor

Formula 1’de kullanılan birçok farklı teknolojinin yer aldığı atmosferik V12 motor, 206kg ağırlığa sahip ve aracın yaklaşık 1100kg olan toplam ağırlığının %19-%20’sini oluşturuyor. Bu arada, her ne kadar esas olarak Güç/Hacim oranına odaklanmış olsak da, 920ps/ton’luk güç/ağırlık oranı da fazlası ile dikkat çekici. Bu değerlerin oluşmasında, doğrudan Formula 1 teknolojisi kullanılan karbon-fiber malzemeden gövde ve süspansiyon parçalarının etkisi büyük.

1.013ps’lik atmosferik emişli bu dehşet güç, arka tekerleklere 7 ileri sıralı şanzıman ile aktarılıyor. Motorun sağladığı tork değeri ise atmosferik emişli olmasının etkisi ile turbo motorlardan belirgin bir şekilde daha düşük. 740Nm tork üretebilen motor, bu değeri 7.000d/d’da verebiliyor. 1.013ps gücün elde edildiği maksimum güç devri ise dakikada 10.500 devir olmasıyla gözleri fal taşı gibi büyütüyor. Tabi bu durum Formula 1’de alışık olduğumuz seslerin de bu motordan alınabileceği anlamına geliyor.

Bu arada motor sisteminde, elektrikli hiper spor otomobiller üreten Hırvat marka Rimac‘ın da emeği olduğundan bahsetmeden geçmeyelim. Küçük bir elektrikli motor sistemini de barındıran Aston Martin Valkyrie’nin toplam hybrid motor gücü ise açıklanmadı. 1.103ps’lik güç sadece atmosferik emişli V12 motora ait. Elde edilen abzı bilgilerden, elektrik motor gücünün de açıklanması ile gücün 1.150ps’i bulabileceği tahmin ediliyor.

Aston Martin Valkyrie performans

Aston Martin Valkyrie’nin performans verileri henüz tam olarak açıklanmamış olsa da; 0-100km/s hızlanmasının 2.5 saniye civarında ve maksimum hızının da 330km/s’in üstünde olacağı belirtiliyor. Tabi bu performans değerleri böyle bir hiper spor araç için aslında mütevazi gibi görünse de, araç piste çıkıp kendini safkan Formula 1 motor sesi eşliğinde gösterdiğinde, daha farklı değerler elde edilebilir.

Aston Martin Valkyrie fiyat

Yaklaşık 2.5 Milyon Sterlin fiyatıyla Bugatti Chiron ile hemen hemen aynı fiyata sahip olacak aracın motorunun en az 100.000km ömrünün olduğu da gururla belirtiliyor. Aslında bu motora ömür biçilmesinin bir nedeni de, Mercedes’in AMG Project One modelinde yer alacak olan oldukça yüksek güç/hacim oranına sahip 1.6lt V6 silindir turbo-benzin motor ve elektrik motorlarının 50.000km ömre sahip olduğunu açıklanması diyebiliriz. 2.75 milyon Dolarlık fiyat etiketiyle Aston Martin Valkyrie ve Bugatti Chiron’dan yaklaşık %10 daha ucuz olan F1 kökenli bu ilginç Mercedes ve Aston Martin Valkyrie arasındaki rekabet bakalım önümüzdeki yıllar nasıl bir şekilde karşımıza çıkacak? Hep beraber göreceğiz.

 

Facebook Comments