Mercedes AMG Project One; 1.6lt V6 motorlu cadde F1 aracı


14 Eylül 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı basın mensupları için ön gösterime açıldı ve modeller de birer birer dökülmeye başladı. Diğer taraftan gerek sahip olduğu teknoloji, gerek görünümü ve gerekse de fiyatıyla fuarın yıldızı olacağını tahmin ettiğimiz Mercedes AMG Project One da resmi olarak tanıtıldı.


Hyper car olarak adlandırılan Mercedes AMG Project One, adeta Formula 1 aracının caddelere yansımış ve ehlileştirilmiş bir versiyonu denebilir. Bu güne kadar birçok araç için Formula 1 teknolojisin sahip dendi ancak eminiz ki bu araçtan daha F1 olan bir araç şimdiye dek tasarlanmadı. 

Hatırlanacak olursa Formula 1 araçlarında artık 1.6lt hacminde içten yanmalı motor ve elektrikli motorlar beraber kullanılıyor ve bu hybrid sistem çok gelişmiş bir yapıya sahip. Formula 1’de kullanılan 1.6lt hacmindeki 90° açıya sahip V6 turbo beslemeli benzin motor 11.500d/d’da 710ps güç üretebiliyor ve 15.000d/d çevirme kapasitesine sahip. Ayrıca silindir başına 4 adet supaba sahip ve bu supablar hava ile çalışan (Pnömatik) yaylar vasıtasıyla açıp kapatılıyor. Ayrıca her silindir başına 1 adet yakıt enjektörüne izin veriliyor ancak bu enjektörlerin 7250psi basınca kadar yakıt püskürtebiliyor. Motorda kullanılan turbo basıncı ise 25psi yani 1.7bar civarında. Bu değer için sıradan bir aracın sahip olduğu turbo basıncının ortalama 2 katı diyebiliriz. 
Ayrıca V6 motora 1 adet 163ps gücünde elektrik motoru da eşlik ediyor ve bir yardımcı olarak ve tüketimi azaltmak için çekişe giriyor. Diğer taraftan bir de çekişe girmeyen ancak turbo boşluğunu azaltmak için dev turboyu düşük devirlerde döndüren 109ps gücünde bir elektrik motoru daha var. Bu elektrik motoru ayrıca, egzoz türbini ihtiyacın dışında dönerken elektrik üreterek hybrid sisteme enerji de depolayabiliyor. Ayrıca bu depolama, ilk bahsettiğimiz 163ps’lik elektrik motoru tarafında da frenleme sırasında gerçekleştiriliyor. Yani aracın üstünde 873ps’i çekişe giren olmak üzere neredeyse 1000ps güç üretebilen bir hybrid sistem bulunuyor. 
Formula 1 araçlarının karışık hybrid sistem özelliklerinden belki sıkılmış olabilirsiniz ancak Mercedes AMG Project One modelini anlatabilmek için motorunu bilmek şart ve bu da aracın ne derece F1 aracına yakın olduğunu vurgulayacak. Bahsi geçen F1 motorunu alan AMG Mühendisleri 1.6lt V6 motoru aynen kullanmışlar ancak hem ömrünün daha uzun olabilmesi hem de daha rafine ve sakin bir karakter göstermesi için gücü 530ps civarına çekmişler. Ayrıca F1 aracının maksimum gücünü verdiği 11.500d/d Project One’da 9.000d/d’da gerçekleşirken 4.000d/d’lık rölanti devri de 1.000d/d’ya düşürülmüş ve cadde kullanımı için gerekli rafine özellikler elde edilmiş.

Diğer taraftan F1 aracından farklı olarak çekişe giren elektrik motoru sayısı 3’e yükseltilmiş ve her birini gücü F1 aracındaki ile aynı olacak şekilde 163 ps güç üretebiliyor. Toplam gücü 489ps olan 2 elektrikli motoru ön tekerleklerin her birinde ayrı ayrı olarak kullanılıyor. 3. elektrikli motor ise doğrudan krank miline bağlı ve 1.6lt V6 motora yardımcı olarak çalışıyor. Ön tekerleklerde yer alan elektrik motorlarının 50.000d/d’ya çıkabilmesi ise başlı başına bir durum olarak öne çıkıyor.

Bu arada 4.elektrik motor da 122ps güce sahip ve F1 aracındakine benzer bir şekilde turboya bağlı olarak çalışıyor. Çekişe girmeyen bu motor turbo boşluğunu engelliyor ve turbonun boşa döndüğü sırada dönme hareketini kullanarak elektrik enerjisi üretiyor ve pillerde depoluyor. Kısacası çekişe giren güç değeri 1019ps diyebiliriz ve bu güç, çekişe girmeyen elektrik motoru da eklendiğinde 1141ps olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca içten yanmalı motor ve onun krank miline bağlı elektrik motorunun ürettiği yaklaşık 700ps gücün arka tekerleklere Xtrac üretimi 8 ileri sıralı şanzıman ile aktarıldığını belirtmeden geçmeyelim. Bu şanzıman F1 araçlarında da yer alıyor ve AMG Project One modelinde istenildiği zaman manuel istenildiği zaman da otomatik olarak kullanılabiliyor.

Tabii 1.6lt V6 turbo motor ve 4 adet de elektrikli motorun 1141ps güce sahip olduğundan bahsedip de aracın performansından bahsetmemek olmaz. 350km/s maksimum hıza sahip olacağı belirtilen aracın 0-100km/saat hızlanmasının da 2.5saniye altında olacağı belirtiliyor. Ayrıca daha da önemlisi 0-200km/saat hızlanmasının da 6 saniyenin hemen altında gerçekleşeceği açıklanıyor. Bu değerler Bugatti Chiron’un 6.4 saniye, Bugatti Veyron’un 7.2 saniye ve Porsche 918’in 6.7saniye olan 0-200km/s hızlanma değerlerinden önemli derecede daha iyi olmasıyla öne çıkıyor. Hızlanma değerlerinde rekorları alt üst eden KoeniggSegg One modelinin 0-400km/s hızlanma değeri 20 saniye olarak açıklanıyor ancak henüz bir resmi deneme bulunmuyor. Ayrıca 0-200km/s değeri de belirtilmiyor.

Oldukça başarılı bu performans değerlerinde sadece üretilen yüksek güç değil, karbon fiber malzemelerin yoğun bir şekilde kullanılması da etken. Piller ve elektrikli motorlara rağmen 1.200kg gibi başarılı bir ağırlığa sahip olan modelde elektrik motorları ve pillerin yaklaşık 420kg olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu da içten yanmalı motor ve gövdenin toplam ağırlığının 800kg altında olduğunu gösteriyor. Ayrıca aracın süspansiyon sistemi de F1 araçları ile oldukça benzer ancak cadde kullanımına uygunluk gözetilerek bazı ayarlar gerçekleştirilmiş. AMG Project One’ın sadece elektrik gücü ile 24km mesafe alabilmesi ise bu kadar performans değeri içinde hoş bir detay olarak kendine yer buluyor.

2019 yılının ortasında başlayacak olan üretim sonucu toplamda 275 adet Mercedes AMG Project One üretilecek ve her bir araç da 2.75 milyon dolar fiyata sahip olacak. Tabi bu fiyat ülkemiz için geçerli değil ancak aracın 1.6lt motora sahip olması onun komik bir şekilde %60 ÖTV + %18 KDV ile vergilendirileceğini gösteriyor. Yani Türkiye’ye girişi 60.000TL olan bir araç ile Türkiye girişi 9 milyon lira olan bu araç aynı vergi diliminde yer alacak. 2.0lt üstü motora sahip araçların %160 + %18 KDV ile vergilendirileceği düşünülürse bu durum aracın yüksek motor hacmine sahip rakiplerinden (Ör: Bugatti Chiron) en azından 3.2 milyon dolar daha ucuz olacağını gösteriyor ki ensesi kalın ve araba meraklısı bazı kişiler için bu durum adeta AMG Project One modeline davet bile sayılabilir. Tabii bu derece özel bir araca çok daha özel kişilerden onlara sıra gelirse…