Yeni Passat’ın ilk resmi çizimleri VW tarafından yayınlandı

VW’in dünya çapında Golf ve Polo modelleri ile beraber en popüler modeli şüphesiz D segmenti Passat modeli. Yeni Passat ise önümüzdeki yılın ortalarında kendini gösterecek. İşte bu yeni aracın hazırlıklarında sona yaklaşıldığını gösteren çizimler VW tarafından resmi olarak yayınlandı.

Ancak otomobil haberleri takip eden meraklıların dikkatini, çizimlerdeki aracın, Çin’de tanıtılan VW Passat ile hemen hemen aynı olduğu mutlaka çekmiştir. Bu tip çizimler her zaman aracı 2-3 kademe daha abartı gösterse de, bazı küçük detaylar hariç Çin Passat’ı ile hemen hemen aynı demek gayet mümkün görünüyor. Tampon detaylarındaki bazı farklar hariç, yeni Passat resmi çizimini ve üretilmiş olan Çin versiyonu gerçek aracı ayırt etmek oldukça zor görünüyor.

Hatırlanacak olursa Çin versiyonu araç 4933mm uzunluğa, 1836mm genişliğe ve 1484mm yüksekliğe sahipken, 2 dingil arası mesafesi de 2803mm olarak açıklanmıştı. Bu değerler mevcut VW Passat modelinin 4767mm uzunluğundan 166mm daha uzun, 1832mm genişliğinden 4mm daha geniş, 2786mm 2 dingil arası mesafesinden ise 17mm daha uzun olması ile dikkat çekiyor. Yükseklikteki artış ise 8mm. Kısacası mevcut modele göre daha heybetli bir aracın geldiği net bir şekilde anlaşılıyor. Zaten görüntüler de bunu destekliyor.

Yeni Passat motorlar

Çin’de tanıtılan aracın seçeneklerinde herhangi bir dizel motor yer almıyordu. Ancak onun yerine, halihazırda Avrupa versiyonu VW Passat GTE Hybrid‘de de kullanılan motorun aynısı Hybrid seçenekte kendine yer bulmuştu. 1.4lt turbo-benzin 150ps motora sağlanan elektrik motoru desteği ile toplam güç 211ps’e ve tork da 400Nm’ye yükseliyor. Bu değerler orta güçteki 2.0lt turbo-dizel motorlar ile hemen hemen aynı.

Avrupa versiyonu araçta ise bu seçeneğin aynen yer alması bekleniyor. Diğer taraftan mevcutta kullanılan 1.6lt – 2.0lt turbo-dizel ve 1.5lt-2.0lt turbo-benzin motorların da küçük geliştirmelerle aynen kullanılacağını tahmin edebiliriz. Bu motorların 2026 yılına kadar önemli bir değişiklik olmadan aynı altyapı ile kullanılacağı düşünülüyor.

Sonuç olarak VW‘in bir çizim ile tanıttığı yeni Passat, aslında Çin’de satılmaya başlandı diye düşünüyoruz. Ancak burada kafa karışıklığı yaratan bir nokta da yok değil. Aslında VW Passat’ın makyaj zamanı gelmişken nasıl oluyor da yeni kasasının tanıtımı yapılıyor. Acaba VW çok derin bir makyaj operasyonu mu yapmaya hazırlanıyor? Yoksa makyajsız bir yenilik peşinde mi? Hep beraber göreceğiz.

Facebook Comments