Nissan GT-R50 Italdesign tanıtıldı, fiyatı da açıklandı.

Nissan’ın şüphesiz en popüler modeli GT-R diyebiliriz. 50 yıldır üretilen ve Super Sport araçlara çok daha uygun bir fiyata toz yutturmayı başaran modelin şimdi de 50.yıla özel Nissan GT-R50 Italdesign versiyonu satışa çıkıyor. Italdesign’ın hünerli ellerinde tekrar şekillenen araç, yaklaşık 6 ay önce karşımıza prototip versiyonu ile çıkmıştı.

Italdesign tasarım firması ise halen VW Grubu bünyesinde yer alan Lamborghini tarafından kontrol ediliyor. İlk tasarımını 1969 yılında Suzuki’ye yapan firmanın en önemli tasarımları arasında; 1971 BMW M1, 1974 MK1 VW Golf, 1980 Audi 80, birçok Fiat ve Alfa Romeo modelinin yanında Ferrari ve Bugatti konsept araçları da yer alıyor.

Nissan GT-R50 Italdesign tasarım

Ortaya çıkardığı birçok üretim modelinin yanında, en az onlar kadar prototip ve konsept araç ortaya çıkarmayı başaran Italdesign’ın Nissan GT-R50 prototipi standart bir GT-R ile benzeşse de, tavan yüksekliğinin 54mm daha az olması, dışa doğru fırlamış gibi duran çift stop lambaları ve arka camın farklı geometrik tasarımı sayesinde değişik bir araçmış gibi görünüyor. Tüm bunların yanında ön tasarımın daha aerodinamik hatlara sahip olması, aracın sanki bir sonraki GT-R modelini görmemizi sağlıyor gibi hissettiriyor. Aracın içinde ise prototip versiyonda ilginç bir şekilde bilgi-eğlence sisteminin ekranına yer verilmemişti.  Ancak üretim versiyonu bu ekrana sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Nissan GT-R50 Italdesign motor ve performans

Şüphesiz Nissan GT-R dendiği zaman ilk akla gelen konulardan bir tanesi de aracın motoru ve performansı. İşte bu doğrultuda motorda da önemli değişikliklere gidilmiş. Bu değişiklikleri ise Nissan’ın performans departmanı Nismo gerçekleştirmiş. Modifikasyona çok uygun 3.8lt V6 çift-turbo benzin motor GT-R modelinden alınmış ve mevcut turboların yerine yarış versiyonu GT3’ün turboları kullanılmış.

Turboların büyütülmesi sonucu artacak olan basınç ve sıcaklıkla baş edebilmek için ise intercooler sisteminin yanında krank mili, piston ve biyel kolları ile bunlara bağlı birçok rulman ve yatakta güçlendirilmeye gidilmiş. Yağlama kapasitesi de artırılmış. Ayrıca artan hava emişini karşılayabilmek için de, eksantrik mili dereceleri, yüksek püskürtme kapasiteli enjektörler ve yeni emme manifoldu tercih edilmiş. Egzoz sistemi de tüm bu modifikasyonlara uygun olarak, egzoz gazlarının tahliyesini kolaylaştırmak için yenilenmiş. Son olarak fren sistemi Brembo tarafından ve süspansiyon sistemi de Bilstein gibi işinin ehli marklar tarafından modifiye edilmiş.

Tüm bunların sonucunda ise; geçtiğimiz yıl makyajlanan ve gücü de artan Nissan GT-R‘ın motoru 565hp’den 710hp’ye ve torku da 633Nm’den 780Nm’ye yükselmiş. Nissan GT-R standart hali ile 0-100km/s hızlanmasını 2.9 saniyede tamamlarken 317km/s maksimum hıza çıkabiliyordu. Nissan GT-R50 prototip ise bu güç artırımı sonucunda 0-100km/s hıza 2.5 saniyede çıkabilecekken, 330km/s hıza da ulaşabilir diye tahmin ediyoruz.

Nissan GT-R50 Italdesign fiyat

2019 ve 2020 yıllarında, adından da anlaşılacağı gibi sadece 50 adet üretilecek olan Nissan GT-R 50 Italdesign’ın fiyatı ise oldukça uçuk. 1.1 Milyon dolarlık bir fiyat etiketine sahip aracın bu fiyatı tam 12 adet standart Nissan GT-R’a bedel. Ayrıca yine bu fiyata iyi bir pazarlıkla Ferrari 488GTB, Lamborghini Huracan, Porsche 911 Turbo ve McLaren 720S gibi 4 Super Sport araç ile bir garaj oluşturmak bile mümkün. Ancak öyle ya da böyle, karşımızda oldukça sınırlı sayıda üretilen çok özel bir aracın çok özel bir versiyonu olduğu unutulmamalı. 

Facebook Comments