Volvo Elektrikli Çekici (VNR) ile Tesla’ya rakip oluyor.

0
35
volvo elektrikli çekici

Elektrikli otomobiller konusunda oldukça ciddi atılmılar yapan Volvo, kamyon tarafında da atkif olacağını geçtiğimiz yıl tanıttığı Volvo FL ve FE Electric modelleri ile göstermişti. Mercedes ve Tesla’nın elektrikli kamyon tanıtımlarının ardından Volvo’nun seri üretim olarak bu araçları piyasaya sunmuş olması oldukça önemli. Şimdi ise Tesla’nın büyük boy bir çekiciyi 2020 yılında üretim planlayarak tanıtması sonrası, Volvo Elektrikli Çekici (VNR) ile Tesla’ya rakip olacak gibi görünüyor. İşte bu doğrultuda ilk resmi görseller de Volvo tarafından yayınlandı.

Volvo Elektrikli Çekici teknik özellikleri

Hatırlanacak olursa; Geçtiğimiz yıl Volvo’nun tanıttığı 2 farklı elektrikli kamyon yer alıyordu. Bu araçlardan FL Electric versiyonunda 252ps güce ve 425Nm torka sahip bir elektrikli motor yer alıyordu. Ayrıca bu araç 100 kWsaat ile 300 kWsaat kapasitesine sahip 2 farklı pil seçeneği ile sunuluyordu. 300 kWsaat pil ile menzilin 300km’ye kadar çıktığı belirtiliyor.

FE Electric modelinde ise, aynı motordan 1 değil 2 adet yer alıyordu. İşte Volvo Elektrikli Çekici’nin de FE Electric modelinde yer alan motor sistemine benzer bir sistem ile donatıldığı belirtiliyor. Bu doğrultuda 504ps güç ve 850Nm tork değeri karşımıza çıkıyor. Ancak çekici tarzında bir aracın çok daha fazla yük ile baş etmesi beklendiğine göre, bu güç ve torkun belirgin bir şekilde artması da beklenebilir.

Menzili kamyon modellerine göre daha yüksek olması gereken Volvo Elektrikli Çekici’nin pil kapasitesi ise henüz açıklanmadı. Ancak bu konuda FL ve FE modellerine göre tahmin yapılabilir. FL ve FE’de yer alan en yüksek kapasitelisi 300kWsaat olan piller, DC (Doğru Akım) ile şarj edildiği zaman 1-2 saat sürede doluyor. AC (Alternatif Akım) yani şehir elektriğinden şarj edildiğinde ise 7-10 saatte tamamen doldurulabiliyor. Açıkçası FL ve FE’nin en fazla 300km olarak sunulan menzilleri şehiriçi taşımacılık için uygun görünürken, şehirler arası nakliyatlar için yeterli bir menzil değil. Bu nedenle Volvo Elektrikli Çekici’de bu pillerden 2-3 takım olması beklenebilir.

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Her ne kadar otomobil bölümü Çinli Geely kontrolünde olsa da, Volvo Kamyon birimi ayrı bir yapılanma içinde yer alıyor. Geely hisseleri Volvo Kamyon şirketi içinde oldukça sınırlı. Ayrıca Volvo Kamyon bünyesinde Fransız Renault ve Amerikan Mack markaları da yer alıyor. Bu nedenle Volvo Kamyon bölümünün Geely’den bağımsız hareket ettiğini söylemek fazlası ile mümkün.