Ford ve VW işbirliği sonucu Otosan’da VW Amarok mu üretilecek?

Yaklaşık 1 ay kadar önce, VW’in Seat ve Skoda üretimi için Türkiye’de fabrika açabileceği haberleri ortaya atılmıştı. Ancak herhangi bir VW modeli işaret edilmemişti. Diğer taraftan yaşanan bir başka gelişme ile Ford ve VW’in güçlerini ticari araçlar için dünya çapında birleştirtiği resmi olarak açıklanmıştı.

Giriş paragrafımızda yer alan bu 2 farklı gelişmenin birbirleri ile nasıl bir alakası olabilir diye düşünmüş olabilirsiniz. Bu alakanın temeli ise esas olarak Ford ve VW işbirliğinde saklı. Ticari araçlar konusunda oldukça tecrübeli olan bu 2 üretici, pikap konusunda da büyük rekabet içindeler. Ford’un Ranger ve VW’in de Amarok modelleri beğenilen ve ciddi satış adetlerine sahip olan modeller. Ancak her 2 modelin bir sonraki jenerasyonları aynı temel üstüne kurulacak.

Pikap tasarlamak konusunda çok istekli olmadığı anlaşılan VW, kendisini Ford’un pikap tecrübelerine bırakmış gibi görünüyor. Öyle ki 2 aracın platform, motor ve şanzıman özellikleri aynı olabilir. Benzer bir durum Nissan ve Mercedes arasında da yer alıyor. Mercedes X Serisi pikaplar platform, motor ve şanzıman olarak Nissan Navara klonu (V6 motor – şanzıman hariç) denilebilir.

Ford ve VW işbirliği konusunda akıllara şöyle bir soru daha gelebilir.

“Peki ama bu durumun ülkemizde VW yatırımları ile ne ilgilisi var?” Sorunu cevabı ise Türkiye’de geniş çaplı üretim yapan Ford – Otosan fabrikasında saklı. Ford ve VW işbirliğinin en önemli detaylarından bir tanesi de, 2 markanın Ranger ve Amarok üretimini birbirlerinin fabrikalarında yapacak olması.

Bu doğrultuda; Lojistik, satış ve maliyet anlamında hangi ülke o markanın pikabı açısından daha uygunsa, üretim yeri seçimi bu parametrelere göre yapılacak. Bazı VW fabrikalarında Ford Ranger üretileceği gibi Ford fabrikalarında da VW Amarok üretilecek. Ford Otosan fabrikasında da VW Amarok pikapların üretileceği güçlü bir şekilde dile getiriliyor. Yani VW marka bir model, doğrudan VW tarafından olmasa da Seat ve Skoda ile birlikte Türkiye’de üretilmiş olacak.

Buradan küçük de bir sonuç çıkartalım. Üreticiler için günümüzde en önemli şey maliyetler. Tıpkı dün haber yaptığımız BMW ve Mercedes’in bir sonraki jenerasyon C Segmenti modellerinde işbirliği yapacağı gibi, diğer markalar da artık bu konuda sınır tanımayacak ve çok daha ilginç ve şaşırtıcı beraberliklere hazır olalım.

ford ve vw

Facebook Comments