BMW ve Mercedes C Segmenti için bir araya geliyor

Otomobil ve ticari taşıt sektöründe gerçekleşen birleşmeler ve ortaklıklar günümüzde iyiden iyiye arttı. Son olarak VW ve Ford’un ticari iş birliği gündeme damga vurmuştu. Bir sonraki nesil VW Amarok’un Ford tarafından tasarlanacak ve teknik olarak da Ranger ile aynı olacak olması şaşkınlık yaratmıştı. Şimdi ise; otomobil dünyasının en büyük rakipleri olan BMW ve Mercedes’in birlikte araç tasarlayacak olması gündeme bomba gibi düştü.

Yapılacak iş birliği ise tahmin edilenden çok daha büyük olabilir. Hatırlanacak oluursa Mercedes C Segmenti aracı A Serisi’ni 2018’de tanıtmıştı. BMW ise aynı segmentte yer alan yeni 1 Serisi’ni önümüzdeki aylarda tanıtacak. Kısacası, her iki Alman markanın da bir sonraki jenerasyon C Segmenti modelleri tahmini olarak 2025 yılı gibi karşımıza çıkacak.

BMW ve Mercedes arasında nasıl bir iş birliği?

İşte tam da bu noktada; en son jenerasyon C segmenti araçlar için BMW – Mercedes ortaklığını ortaya çıkacak olması çok önemli. Elektrikli otomobil pazarının günden güne büyümesi ve rekabetin de aynı ölçüde artması ile üreticiler karlılık konusunda sorunlar yaşamaya başladı. Elektrikli otomobil maliyetlerinin çok yüksek olması, 2 rakip üreticiyi de işte tam da bu nedenle aynı potaya soktu.

C Segmenti gibi rekabetin kemik sesleri ile geçtiği ve en fazla satış adetlerine sahip bir segmentte, işin içine bir de elektrikli konusu girince 2 üretici bir araya gelecek gibi görünüyor. 2025 yılında ilk meyvesini vermesi beklenen bu birliktelik ile; C Segmenti’nde yer alan BMW ve Mercedes modelleri aynı platforma sahip olacak. Tabi platformun aynı olması; motor, şanzıman ve süspansiyon gibi aksamların da ortak kullanılabilme yolunu açıyor. Ancak böyle bir konuda henüz detay yer almıyor.

Tüm bunların yanında elektrikli otomobiller gibi popüler bir konu olan otonom sistemler de, aynı dönemde bu birlikteliğin bir başka kolu olarak BMW ve Mercedes tarafından ortak geliştirilecek gibi anlaşılıyor.

Görüleceği gibi; söz konusu maliyetler ve kar etmek söz konusu olunca, BMW ve Mercedes gibi yan yana gelmesi imkansız görünen 2 marka bile derin bir iş birliğine gömülebilir. Tabi Mercedes – Renault motor iş birliği BMW ile olan işbirliğine nasıl yansıyacak? Onu da hep beraber göreceğiz.

bmw ve mercedes

Facebook Comments