Makyajlı Ford Mondeo tanıtıldı

0
124
makyajlı ford mondeo 2019

Ford’un D Segmenti’nde yer alan modeli Mondeo makyajlandı. Diğer taraftan 2017 yılında Mondeo’nun ABD’deki yansıması Ford Fusion, 2016 yılında makyajlanmıştı. Avrupa’da satılacak makyajlı Ford Mondeo’nun Amerikan ikizi Fusion ile aynı olması beklenirken, bazı detaylardaki farklar dikkat çekiyor.

Mevcut Mondeo olan farklar ise araçları yan yana getirince ayırt edilebiliyor. Tamamen değişen ön tampon tasarımı, daha belirgin çizgilere sahip krom panjur, yuvarlak yerine köşeli sis farları aracın ön kısmında dikkat çekiyor. Arkada ise 2 stop lambasının içinden başlayıp birleşen krom çıta ve stop lambalarının farklı iç desen yapısının en belirgin farklar olduğu söylenebilir. Ayrıca yeni tasarım 17, 18 ve 19inch jant seçenekleri, makyajı daha belirgin hale getiren yenilikler arasında yer alıyor.

Makyajlı Ford Mondeo’nun içinde ise; ilk bakışta neredeyse hiç fark yok gibi anlaşılıyor. Ancak gösterge grubunun tamamen değişen yapısı bu yanılgıyı bozuyor. Bu fark haricinde, değişen kumaş seçenekleri hariç belirgin bir değişim kokpitte yer almıyor.

Makyajlı Ford Mondeo motor ve şanzımanlar

Mondeo’nun motor ve şanzıman seçeneklerinde ise önemli değişiklikler yer alıyor. 2.0lt atmosferik-benzin motora sahip hybrid sistem 187ps güce sahip ve ortalama yakıt tüketimi de 4.4lt/100km olarak açıklanıyor. Ayrıca yenilenen 2.0lt turbo-dizel motor da 3 farklı güç seçeneğine sahip. 120ps, 150ps ve 190ps olan bu güç seçeneklerinde 150ps ve 190ps olanlar, 6 ileri yerine artık yeni 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek. 120ps olan seçenek ise sadece 6 ileri manuel şanzıman ile satın alınabilecek. Ayrıca 4×4 çekiş sistemi de dizel motora sahip versiyonlarda ekstra ücret karşılığında alınabilecek.

Mevcut kasada yer alan 1.5lt turbo-benzin 160ps ve 1.5lt turbo-dizel 120ps motorlar konusunda henüz bir detay yer almıyor. Ancak kullanılmaya devam edileceğini tahmin ediyoruz. Diğer taraftan 1.5lt turbo-benzin motorda kullanılan 6 ileri otomatik şanzımanın yerini yeni 8 ileri otomatik şanzıman alabilir.

Ülkemize 2019 2.çeyrekte gelmesi muhtemel olan makyajlı Ford Mondeo, ÖTV indiriminin devam etmesi ve Euro kurunda önemli bir değişiklik olmaması durumunda 175.000TL başlangıç fiyatına sahip olabilir. En üst motor ve donanım seçeneğinde ise 360.000TL civarında bir fiyat ile sunulabilir.