Subaru STI S209 tanıtıldı

Subaru’nun geçmişten günümüze en önemli araçlarından bir tanesi olan Impreza’nın performans odaklı versiyonu WRX ve WRX STI’ı herhalde bilmeyen yoktur. Bu versiyonlarda Impreza adı artık kullanılmıyor ancak kasa aynı kasa ve WRX ve WRX STI kısaltmaları model adı oldu. Şimdi ise; daha önce sadece Japonya’ya özel versiyonları ile bilinen ve sadece STI model adına sahip olan model, Kuzey Amerika pazarı için STI S209 adı ile tanıtıldı.

Tanıtılan aracın en büyük özelliği, pist odaklı ekipmanlara sahip olması diyebiliriz. Günümüzde almış başını giden motoru gücü değerlerinden daha çok, sürüşü en iyi hale getiren ekipmanlar bu araçta dikkat çekiyor.

2 tekerlek arası mesafesi artan araçta, çamurluklar 15mm genişletilmiş. Yol tutuş için yapılan bu iyileştirme, aracın doğal olarak görüntüsünü de daha sportif bir hale getirmiş. Aracın çevresinde yer alan çeşitli STI 209 detayları da, bu sportifliği bir üst seviyeye çıkarmış. Bir WRX klasiği olan dev arka spoiler da STI S209’da yerini almış. Bu sayede yüksek hızlarda aracın daha iyi yol tutmasına katkıda bulunmuş.

Daha önce Nürbrgring rekoru kıran Subaru modifiyeli WRX STI Type RA yer alan Bilstein destekli süspansiyon sistemi bu araca da uyarlanmış. Ayrıca Dunlop tarafından sadece STI S209’a özel olarak tasarlanan ve BBS üretimi 19″ çapında jantlar üzerinde yer alan 265/35 SP Sport Maxx GT600A lastikler ile birlikte yol tutuş en üst düzeye çıkartılmış. Fren sistemi de artan performans ve yol tutuşu desteklemek için Brembo tarafından detaylı bir şekilde elden geçirilmiş.

Subaru STI S209 motor ve performans

Aracın görünüm ve sürüş özelliklerine yönelik modifikasyonlardan bahsettikten sonra sıra en merak edilen kısım olan motora geldi. Ancak başta da dediğimiz gibi, motor kontrol ünitesine (ECU) basit bir müdahele ile beygirlerin havada uçuştuğu günümüzde, Subaru ince dokunuşlar ve esas olarak mekanik işlemler ile aracı güçlendirmiş. WRX STI modelinde 310ps güç üreten 2.5lt Boxer-4 silindir motora önemli modifikasyonlar yapılmış. Daha büyük bir HKS üretimi turbo, forged pistonlar, daha hafif biyel kolları, yüksek kapasiteli emme manifoldu, su püstürtmeli intercooler, daha büyük enjektörlere sahip bir yakıt enjeksiyon sistemi kullanılmış. Sonuç olarak boxer motor 346ps güç üretir hale gelmiş. Kısacası yazılımsal değil, kütür kütür donanımsal modifikasyon ile araç gerek anlamda Subaru tarafından modifiye edilmiş.

Tabi bu kadar kapsamlı bir geliştirme yapılınca ECU de yeniden programlanmış. Ancak güç artışından çok, motor gücünün daha verimli ve daha geniş bir devir bandında alınabilmesi sağlanmış. Bu doğrultuda; 3.600d/d’da %10 daha fazla tork elde edildiği açıklanıyor. STI S209’a özel tasarlanan, kısa oranlı 6 ileri manuel şanzımanın gücünü Subaru’nun efsane simetrik 4×4 sistemine iletmesi ile güç en verimli şekilde yola aktarılabiliyor.

4×4 sisteminin sürücü tarafından kontrol edilebilen merkezi diferansiyel sistemi ve aktif tork yönlendirme sistemleri tarafından desteklendiğini de belirtelim. Ayrıca 3 farklı sürüş modu da yer alıyor. Yapılan kapsamlı modifikasyonlar sonucunda da standart WRX STI modelinin 4.9 saniye olan 0-100km/s hızlanma değerinin, STI S209 modelinde 4.2-4.3 saniye civarında gerçekleşebileceğini tahmin etmeden geçmeyelim.

Sonuç olarak; sert bir şut sonucu atılan jenerik bir golden çok, ince çalımlarla atılan estetik bir gol kıvamında olan STI S209 gerçekten çok özel bir araç. Ancak sadece ABD’ye özel ve 200 civarında üretilecek olması üzücü. Anlaşılan o ki Subaru, bu araç ile tadı damakta bırakmak istemiş.

 

 

Facebook Comments