Yeni VW Passat şimdi de Kuzey Amerika formu ile tanıtıldı

Kapılarını bugün ziyaretçilere açan Detroit Otomobil Fuarı, 2019’da oldukça renkli geçeceğe benziyor. Yeni Toyota Supra ile başlayan rüzgar, daha sonra yeni Ford Mustang Shelby GT500 ile devam etmişti. Şimdi ise Kuzey Amerika pazarı için tanıtılan yeni VW Passat ile gücünü iyiden iyiye artırdı.

Hatırlanacak olursa geçtiğimiz aylarda bir de Çin pazarı için yeni VW Passat modeli tanıtılmıştı. Kuzey Amerika için tanıtılan yeni VW Passat dış tasarım olarak Çin modeli ile hemen hemen aynı olsa da, iç tasarımı tamamen farklı olmasıyla dikkat çekiyor. Aracın iç tasarımı ise, ülkemizde ve Avrupa’da satılan versiyon ile oldukça benzer. Ancak farklar da yer almıyor değil.

Açıkçası Passat modelinin küresel anlamda bu kadar fazla değişiklik göstermesi nedeniyle, kısa zaman sonra makyajlanacak olan Avrupa versiyonunun dış tasarım anlamında nasıl bir değişime uğrayacağını kestirmek pek de kolay değil. VW bazen çok belirgin değişiklikler yaparken, bazen de dikkatli gözlerin bile fark etmekte zorlanacağı küçük değşimlerle araçlarını makyajlıyor. Bezner bir durum B6 ve B7 kasa Passat kasaları arasında yaşanmıştı. Bu nedenle de sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Bu arada şu noktayı da vurgulamakta fayda var. Mevcut araç belirttiğimiz gibi yeni Passat olarak adlandırılıyor. Amerikan versiyonu bir önceki VW Passat ise, Avrupa’da halen satılmakta olan kasanın bir önceki hali ile hemen hemen aynıydı. Yani Avrupa versiyonu yeni kasa araç karşımıza bu şekilde çıkar mı? Bilinmez; ancak en azından Avrupa versiyonu yeni Passat’ın iç tasarımın Çin versiyonu ile benzer olabileceğini tahmin ediyoruz.

Yeni VW Passat motor ve şanzıman

Şimdilik sadece 2.0lt turbo-benzin 176ps motor ile tanıtılan Kuzey Amerika versiyonu yeni VW Passat’ın bu gücü ön tekerleklere 6 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıl tanıtılan, ancak Türkiye’de satışa sunulmayacak olan yeni VW Jetta‘da da benzer bir kombinasyon kullanılacaktı. Daha sonra ise, Kuzey Amerika versiyonu yeni Passat’da aynı motorun daha güçlü versiyonları ile birlikte 4Motion 4×4 çekiş sistemi de seçenekler arasına dahil olabilir.

 

Facebook Comments