Yeni Mercedes CLA tanıtım öncesi kendini tamamen gösterdi

Mercedes’in C Segmentinde yer alan sportif Sedan modeli CLA, önümüzdeki günlerde kapsamlı bir şekilde yeni hali ile tanıtılacak. Ancak tanıtım öncesinden araca ait bazı fotoğraflar sızdırıldı. Bu doğrultuda yeni Mercedes CLA, daha sportif ve uyumlu hatları ile dikkat çekiyor.

Daha önce elde edilen bazı verilerden yeni kasanın, ilk jenerasyon Mercedes CLA’ya göre 48mm daha uzun, 53mm daha geniş ve 2mm daha alçak olduğu belirtilmişti. 2 dingil arası mesafesi ise henüz belli değil. Ancak bu değerlerden kabinin daha ferah ve arka diz mesafesinin de daha fazla olduğu bir araç ile karşılaşacağımız belli oluyor.

Diğer taraftan CLA tarzında bir araçtan diz mesafesi ve kabin ferahliği isteyen kişilerin, yakın zaman önce tanıtılan Mercedes A Serisi Sedan‘a yönlenmesi gerekiyor. Altyapı olarak aynı, tasarım olarak da benzer olan A Serisi Sedan, daha iri ancak tipik Sedan hatları ile CLA’dan ayrılıyor. Ancak hem A Serisi HB, hem Sedan hem de yeni Mercedes CLA’nın kabinleri birebir aynı.

Yeni Mercedes CLA motorlar

Motor konusuda henüz bir açıklama yer almıyor. Ancak tahminde nokta atış yapmak fazlası ile mümkün. Yeni Mercedes A Serisi’nde kullanılan 1.33lt hacminde 163ps (CLA 200) gücündeki turbo-benzin motor ile 1.5lt hacminde 116ps (CLA 180d) gücündeki turbo-dizel motor mutlaka yeni CLA’da da yer alacaktır. Ayrıca 2.0lt turbo-benzin motorun 224ps (CLA 250), 306ps (CLA AMG A35) ve 411ps (CLA AMG A45) gücündeki seçenekleri serinin üstlerinde kendini gösterecektir.

Yeni Mercedes CLA fiyat

Halen satışta olan mevcut CLA, 1.6lt turbo-benzin 156ps motoru (CLA 200) ile 266.900TL başlangıç fiyatına sahip. 109ps dizel motoru ile CLA 180d fiyatı ise 286.600TL’den başlıyor. Yeni kasa fiyatlarının bu fiyatlar ile yaklaşık olacağını tahmin ediyoruz. Ancak döviz kurlarındaki muhtemel değişim ve aracın yeni olduğu dikkate alındığında, Yaklaşık %5-%10 arasında bir seviyede fiyat artışı ön görmek yanlış olmayacaktır. Benzer bir tasarıma sahip olan yeni Mercedes A Serisi Sedan ise henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Ancak 233.000TL başlangıç fiyatına sahip yeni A Serisi düşünüldüğünde yeni CLA’dan daha ucuz olacağı gayet açık bir şekilde görünüyor.

Facebook Comments