Yeni VW Passat’ın farklı bir versiyonu Çin’de tanıtıldı

2015 yılında yenilen VW Passat’ın makyaj zamanı yaklaşıyor ve bu yönde kamuflajlı görseller de internete düşmeye başladı. Diğer taraftan yeni VW Passat farklı bir versiyonu Çin’de aynı isim ile ortaya çıktı. Mevcut Passat modeline göre belirgin farklara sahip olan araç, daha çok yakın zaman önce tanıtılan yeni VW Jetta ile benzer çizgilere sahip.

Hatırlanacak olursa yeni VW Jetta büyüyen dış hatları ve tamamen değişime uğrayan kokpiti ile dikkat çekmişti. Ancak şimdilik sadece Kuzey Amerika gibi pazarlarda satılması planlandığı için ülkemizde bu karar hayal kırıklığı ile karşılanmıştı. Tanıtılan Çin versiyonu yeni VW Passat ise; Avrupa’da aynı şekilde satılır mı? bilinmez, ancak Avrupa için gayet de kabul edilebilir bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

Avrupa versiyonu Passat ile aynı MQB platformunda yükselen aracın boyutları ise oldukça dikkat çekici. 4933mm uzunluğa, 1836mm genişliğe ve 1484mm yüksekliğe sahip olan aracın 2 dingil arası mesafesi ise 2803mm olarak açıklanıyor. Bu değerler mevcut VW Passat modelinin 4767mm uzunluğundan 166mm daha uzun, 1832mm genişliğinden 4mm daha geniş, 2786mm 2 dingil arası mesafesinden ise 17mm daha uzun olması ile dikkat çekiyor. Yükseklikteki artış ise 8mm.

Aracın kokpiti ise Avrupa versiyonu VW Passat’a genel yapı olarak benzese de önemli farklara sahip. Çin versiyonunda Ekran ile havalandırma ızgaraları yer değiştirmiş ve bu yapı son zamanlarda tanıtılan yeni VW Polo, yeni VW Jetta ve VW T-Roc gibi araçlarda da mevcut. Açıkcası bu detayın bile mevcut eğilimi yansıtması, Çin versiyonu VW Passat’ın bazı küçük dokunuşlar ile 2020 yılında karşımıza Avrupa versiyonu olarak çıkabileceğini gösteriyor olabilir.

Yeni VW Passat motorlar

Herhangi bir dizel motorun yer almadığı motor yelpazesinde, bu açığı kapatan bir hybrid versiyon yer alıyor. Bu seçenek hali hazırda Avrupa versiyonu VW Passat GTE Hybrid‘de de kullanılıyor. Hatta ülkemizde de test edildiği biliniyor. 1.4lt turbo-benzin 150ps motora sağlanan elektrik motoru desteği ile toplam güç 211ps’e ve tork da 400Nm’ye yükseliyor. Bu değerler orta güçteki 2.0lt turbo-dizel motorlar ile hemen hemen aynı.

Hatırlacak olursa; VW‘in ürün gamında 2.0lt turbo-dizel motorun 102ps’den başlayıp 240ps’e kadar olan çok farklı güç seçenekleri yer alıyor. Çin versiyonu yeni VW Passat’ta sunulan diğer motor seçeneği ise 2.0lt turbo-benzin ünite. 186ps ve 220ps olarak 2 farklı güç seçeneğine sahip bu motorun üst seçeneği, pek de alakasız bir şekilde 380 TSI olarak adlandırılmış.

Bahsi geçen yeni Passat Çin’de satılmaya başlandı. Şimdi gözler Avrupa’da önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak olan makyajlı VW Passat’da. Bakalım 2 farklı versiyon arasında hangi ortak noktalar yer alacak? Tabi 2020’de ortaya çıkacak olan Avrupa versiyonu yeni Passat aslında oldukça erken bir şekilde karşımızda ete kemiğe bürünmüş olarak çıkmış bile olabilir.

Facebook Comments